Subiect: Ecumenismul
View Single Post
  #4  
Vechi 21.04.2008, 17:16:32
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

1 Corinteni 3
3. Fiindcă sunteti tot trupesti. [color=red]Cată vreme este intre voi pizmă si ceartă si dezbinări, nu sunteti, oare, trupesti si nu după firea omenească umblati?[/color]
4. Căci, cand zice unul: Eu sunt al lui Pavel, iar altul: Eu sunt al lui Apollo, au nu sunteti oameni trupesti?
5. Dar ce este Apollo? si ce este Pavel? Slujitori prin care ati crezut voi si după cum i-a dat Domnul fiecăruia.
6. Eu am sădit, Apollo a udat, dar Dumnezeu a făcut să crească.
7. Astfel nici cel ce sădeste nu e ceva, nici cel ce udă, ci numai Dumnezeu care face să crească.
8. Cel care sădeste si cel care udă sunt una si fiecare isi va lua plata după osteneala sa.
9. Căci noi impreună-lucrători cu Dumnezeu suntem; voi sunteti ogorul lui Dumnezeu, zidirea lui Dumnezeu.
10. După harul lui Dumnezeu, cel dat mie, eu, ca un intelept mester, am pus temelia; iar altul zideste. [color=red]Dar fiecare să ia seama cum zideste;[/color]
11. Căci nimeni nu poate pune altă temelie, decat cea pusă, care este Iisus Hristos.


Deci sa ne ferim de certuri si sa luptam pentru unitate, dar sa nu cadem in cealalta extrema incat sa ne imprietenim cu dispretuitorii de preoti si de cele sfinte pentru ca mai este un verset care ne spune:

Matei 7:6 [color=red]Nu dati cele sfinte cainilor[/color], nici nu aruncati mărgăritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva să le calce in picioare si, intorcandu-se, să vă sfasie pe voi.

Cheia este [color=red]RESPECTUL[/color]. Eu personal, cred ca trebuie dialogat doar cu cei care au:
1. respect pentru preoti
2. respect pentru cele sfinte
3. adera la Sfanta Scriptura
4. adera la cele 7 soboare
Reply With Quote