Subiect: Ecumenismul
View Single Post
  #9  
Vechi 22.04.2008, 14:18:32
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Daca imi este ingaduit as zice ca de la Sfintii Parinti am citit si mi-am format o parere, desigur omeneasca si modesta, despre acestea: Tatal este principiul etern, este "a fi", Fiul este principiul activ, este Cuvantul si Adevarul insusi, iar Duhul este principiul datator si al aducerii vietii.
Cum ne este revelat Dumnezeu in Scripturi? Tatal - "Cel ce Este", Fiul - "Cuvantul", Duhul - "Mangaietorul", "Duhul Domnului"...

Principiul acesta al celor trei ipostasuri indivizibile presupune si unicitatea fiecaruia, astfel ca nimic nu este de prisos in niciunul din ele. Asadar ce este in Firea Fiului este doar la Fiul, iar ce este in Duhul, doar la Duhul, desigur acestea fiind ale aceluiasi Dumnezeu Viu si Vesnic.
De aceea nu se poate spune nici ca Fiul ar fi mai prejos decat Tatal sau ca Duhul ar fi mai prejos.
Asdar a zice ca Duhul purcede din Tatal si din Fiul este a zice ca unul sau doua ipostasuri se intersecteaza, ceea ce nu este in esenta perfectiunii dumnezeiesti.

Acestea ar fi cugetarile mele pe baza invataturii celei frumoase de la Sfintii Parinti.
Va rog sa ma mustrati daca e vreo gresala din punctul de vedere al dreptei credinte.
Reply With Quote