View Single Post
  #585  
Vechi 13.02.2013, 00:14:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Daca Charles Darwin a batut campii, atunci cum putem sa explicam, macar urmatoarele:

1. Australia, un continent aparte ca flora si fauna
<<Vegetația este dominată de plante perene cu frunze tari, cu frunze bine adaptate pentru supraviețuirea în regiuni aride. Exista 600 de specii de eucalipt si 800 de specii de salcâm.. Aproximativ 9% din suprafata Australiei este acoperita cu paduri subtropicale si temperate, mai dese pe coasta de est, constând din palmieri, ferigi de copac și eucalipt.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Australia

<<Australia este un continent cu o faună foarte deosebită: 83 % din mamifere, 89 % din reptile, 90 % din pești și insecte, precum si 93 % din amfibieni sunt ENDEMICE continentului australian (specie endemica= specie care se gaseste doar in regiunea respectiva).

Origini

Australia a fost o dată parte din supercontinentul sudic Gondwana, care mai includea America de Sud, Africa, subcontinentul indian și Antarctica. Gondwana a început să se fragmenteze acum 140 milioane de ani în urmă; cu 50 milioane de ani in urma Australia s-a separat de Antarctica. Originea și evoluția până în ziua de astăzi au fost modelate de conditii climatice unice și de geologia continentului. Australia a fost izolată de efectele schimbărilor climatice la nivel global. Fauna unică, care a apărut inițial in Gondwana, cum ar fi marsupialele, au supraviețuit și s-au adaptat în Australia.>>
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fauna_Australiei



2. Cum explicam flora si fauna din Insulele Galápagos(ar mai fi si clima dar, asta e alta poveste)

<<În Oceanul Pacific, la 1000 km vest de țărmul Americii de Sud, există un arhipelag unic de insule. Numite inițial Insulele Vrăjite, arhipelagul adăpostește o floră și o faună unică pe Pământ, acest ansamblu fiind numit cel mai mare laborator natural al evoluției speciilor. Această biodiversitate unică l-a inspirat pe naturalistul Charles Darwin să scrie Originea speciilor, o lucrare ce a transformat modul în care omenirea privea istoria și evoluția vieții pe Pământ.[1] Arhipelagul este cunoscut azi sub denumirea de Insulele Galápagos.>>

<<Insulele Galápagos au cea mai cunoscută anomalie climatică.[2] Darwin începea descrierea Galápagosului cu urmatoarea remarcă: „Având în vedere că aceste insule sunt plasate exact sub Ecuator, clima este departe de a fi una excesiv de caldă”. În același paragraf, Darwin identifica principalul motiv pentru clima uscată și moderată a Galápagosului: „aceasta pare cauzată de temperatura joasă a apei înconjurătoare, adusă aici de Marele Curent Polar Sudic”, astăzi fiind cunoscut sub numele de Curentul Humboldt. Aducând un volum enorm de apă rece în nordul regiunii Antarctice, păstrează coasta vestică a Americii de Sud temperată și uscată. Pe măsură ce trece la nord de Peru, curentul Humboldt tinde să se unească cu curentul Ecuatorial care curge spre vest de-a lungul Pacificului, „îmbăind” Galápagosul în apă rece.>>

<<Insulele au șase zone diferite de vegetație pe care cresc aproximativ 700 de specii de plante, dintre care 40% sunt endemice sau specifice doar acelei regiuni. >>

• În arhipelag există 13 specii de cinteze care sunt endemice;
• Iguanele marine sunt singurele iguane de acest fel din lume
• Pinguinul de Galápagos este singurul pinguin tropical din lume
• Specia de cormoran care nu zboară este cea mai mare specie din cele 29 existente pe glob și singura care și-a pierdut abilitatea de a zbura
• 17% dintre speciile de pești din Galápagos sunt ENDEMICE
• Există în arhipelag 800 de specii de moluște, dintre care 18% nu se mai găsec în altă parte a globului
• În 1990, Galápagos a primit titlul de Sanctuar al Rechinilor și Balenelor>>

http://ro.wikipedia.org/wiki/Insulele_Gal%C3%A1pagos
Daca exista Dumnezeu putem explica orice. Dar asa cum ati prezentat dumneavoastra lucrurile se pare ca teoria evolutiei se explica prin ea insasi.
Intrebare : Daca eu citesc sa spunem despre un stup de albine fosilizat de acum 100 de milioane de ani, desi se crede ca florile au aparut acum 80 de milioane de ani. Iar oamenii de stiinta care discuta despre asta au urmatoarele opinii:
Primul : Descoperirea schimba lucrurile fundamental si probabil evolutia s-a desfasurat invers decat credeam noi.
Al doilea: Este exact ceea ce ne-am asteptat sa descoperim.
Dupa care citesc o poveste despre copaci si apoi aparitia florilor care intra in competitie cu pomii pentru atragerea albinelor.
Ce ar trebui sa fac/cred ? Sa astept sa cada oamenii de stiinta de acord ? Si dupa ce cad de acord, exista vreun motiv sa cred ca ei chiar imi spun adevarul ? O sa gasiti povesti de astea la tot pasul, "poate " si "probabil " sunt cuvinte foarte utilizate. De ce trebuie sa le transform eu in "sigur " ?
De ce daca vad un documentar despre un cuc de exemplu trebuie sa-mi imaginez eu cum toti cucii au murit in afara de unul care a gresit cuibul ? Si ala a transmis mai departe puiului informatia ca trebuie sa puna oul in cuib strain.
Sau toti iepurii au murit in afara uneia care si-a rupt blana de pe piept si a facut un cuib pentru pui. Dupa care puii au capatat si ei instinctul asta. E mult mai firesc ceea ce vorbesc Sfintii Parinti, despre priceperea fireasca pe care Dumnezeu a sadit-o in fiecare animal.
Reply With Quote