Subiect: dilema
View Single Post
  #6  
Vechi 17.10.2006, 21:00:51
paraschiva paraschiva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.10.2006
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Draga Paraschiva,

Inainte de toate La multi ani! daca nick-name-ul este si numele de botez. Daca nu, slava Domnului pt evlavia pt Sf. Cuv. Parascheva. Si eu o iubesc mult, mult, mult. :)

Sunt cam in asentimentul lui Marius_Daniel, adica mai bine ramaneti acasa si va rugati, va rezervati 2-3 ore de rugaciune duminica si de sarbatori sa il slaviti pe Dumnezeu, decat sa mergeti la catolici. Va spun asta, fiindca am discutat problema cu mai multi Preoti, chiar si un profesori de tipic, si cu duhovnicul meu. Cum stau intr-o tara majoritar catolica, am biserica catolica la 3 minute de casa, iar cea ortodoxa la o ora si jumatate de drum. De fapt am una la o jumatate de ora, dar n-am slujba acolo decat de 2 ori pe luna. In rest, merg la o manastire care e la o ora si jumatate de drum, sau mai merg intr-un alt oras la 2 ore de drum, unde sunt mai multe biserici ortodoxe.

Deci, daca ar fi sa aleg calea mai usoara, as merge la catolici. Am mers de cateva ori. Nu vreau sa arunc cu pietre in ei, dar e mare drama ce se intampla in biserica lor: o data au uitat sa spuna Crezul, altadata i-au chemat pe evrei sa slujeasca impreuna, altadata a venit o protestanta sa cante ceva de ziceai ca esti la opera, nu mai spun ca nu au Epicleza, nu au ectenii, se impartasesc cam toti fara nici o pregatire...si as tot continua dar nu vreau sa transform forumul in barfa. Asa ca m-am lipsit. Iar cand am discutat cu Pr. Arsenie Papacioc situatia, pot sa spun ca a cam iesit foc!!! Raspuns clar: daca nu poti sa mergi la ortodocsi, n-ai ce sa cauti in alta parte.

Mi se pare putin dramatica situatia ta, fiindca nu vad cum te spovedesti, cum te impartasesti, etc. Eu n-as pleca niciodata intr-o tara unde sa nu fie biserica ortodoxa. M-am dus cateva zile intr-o tara musulmana si am gasit si acolo biserica ortodoxa greaca. Nu stiu contextul in care traiesti si nu pot sa-mi dau cu parerea in chestii pe care nici nu le cunosc, dar eu una pun pe primul loc avantajul spiritual si apoi celelalte. Decat fara Biserica si sa stau in strainatate ca e mai bine financiar, mai bine lipsa. Daca as fi in locul tau, as mai gasi niste ortodocsi si as face cerere sa avem Biserica acolo. Incearca! Dumnezeu poate sa deschida usi, chiar daca noi le vedem inchise...

Elena

PS: Eu vorbesc pe forum cu toata lumea la pertu, nu din lipsa de respect, dar cred ca daca lui Dumnezeu ii vorbim asa, cu atat mai mult unor frati si surori.
Draga Elena ,
multumesc pentru urarea facuta , nick-name-ul meu este si numele meu de botez , dar am si evlavie la Sf. Cuv. Paraschiva pe care si eu o iubesc mult . La fel cred si eu cteodata ca e mai bine sa ma rog acasa , e adevarat e mare drama ce se intampla la slujbele lor , canta muzica ca la spectacol cu formatie , femeile recita poezii la microfon , cand eu cred ca rolul femeii in biserica e sa taca si sa asculte . Ma spovedesc o data pe am cand vin in Romania , am incercat sa ma spovedesc la un preot catolic dar nu vrea sa ma spovedeasca fara aprobarea Bisericii Ortodoxe asa ca o sa astept sa ma intorc in Romania pentru a ma spovedii . Dilema mea oricum ramane , multumesc pentru raspuns,
Doamne Ajuta
Reply With Quote