View Single Post
  #1  
Vechi 22.11.2013, 12:42:29
Iulia83M Iulia83M is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2013
Mesaje: 6
Implicit Pomelnice (la Maslu si in general)

Bună ziua,

Scriu pe acest forum pentru a mă lămuri referitor la pomelnice - pe cine este bine și pe cine nu este bine să trecem pe pomelnic.

Eu am de ex. o rudă foarte dragă care este (foarte probabil) homosexual - eu îl treceam pe pomelnic pentru iertarea păcatelor și mă rugam să îl găsească pe Dumnezeu, dar nu mai sunt sigură dacă este bine să îl trec?

Am citit pe site că pe cei care trăiesc în afara căsătoriei de asemenea, trebuie să îi excludem, or eu am prietene din copilărie care sunt foarte debusolate (familii destrămate etc.) și au trecut până acum printr-o serie de despărțiri dureroase și, dacă nu sunt singure, atunci sunt în vreun concubinaj.

Am citit că trebuie să excludem și pe sectari, or eu cunosc două persoane din străinătate, una protestantă și una catolică. De asemenea, bunica mea decedată a fost catolică.

Care este explicația pentru care nu trebuie trecute unele persoane pe pomelnic?

Pentru bunica mea catolică de ex., dacă vreau să se roage preotul pentru sufletul ei, cum pot proceda? Am citit că unii sfinți părinți s-au rugat de ex. pentru împăratul Traian și acela a fost mântuit în felul acesta.

Vă mulțumesc pentru toate răspunsurile.

Doamne ajută!
Reply With Quote