View Single Post
  #11  
Vechi 14.12.2019, 23:43:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Nu vreau sa smintesc pe nimeni dar in ultimii ani a mai aparut ceva, o adunare (comunitate) a celor ce vor atmosfera de la biserica (comunitatea) dar nu il vor si pe Dumnezeu.
Se intalnesc duminica ca la liturghie, spun poezii, canta, asculta predica ca la neoprotestanti, socializeaza. Sunday Assembly https://www.youtube.com/watch?v=5F4BpmlUqUY, in Marea Britanie, SUA.
Pe mine nu mă smintești, de multe de care spui citisem, ți-am răspuns pt că am văzut că ai avut preocupări sincere.

Problema în România e că nu există comunitate parohială autentică decât la unele parohii precum e parohia părintelui Visarion Alexa din București, a fost și reportaj Duhovnicii dintre Betoane și alte câteva oaze de normalitate, majoritatea în București și poate Cluj.
( ex Claudiu Melean) și Alba( Mănăstirea Oașa).

Cinste parohilor din București care adună oamenii, într-un oraș furnicar, parohi care se îngrijesc să transmită activitatea parohiei și pe internet, e o parohie în București, Biserica Șerban Vodă care transmite conferințe de valoare în posturi, a mai mers și pe la părintele Nicolae Tănase de la Valea Plopului.

Peste tot pe unde comunitatea parohială a fost vie, chiar și în cele de tipul Oastea Domnului unde oamenii sunt foarte apropiați, s-a votat masiv la referendum pt că oamenii au reacționat solidar ca o comunitate le-au dat peste bot tuturor manipulatorilor tv cu toate sumele investite pt boicot.

Deci în România distrugerea Bisericii are legătură cu neglijarea catehizării și a construirii de comunități, predica și 4 spovedanii pe an nu ajung, preoții și ierarhii trebuie să înțeleagă asta până nu e prea târziu.

Au dormit pe ei majoritatea liderilor spirituali ortodocși, s-au bazat că ora de religie, predica și Marii Duhovnici ai neamului care s-au stins unul câte unul sunt de ajuns și pot face treaba pe care ar trebui să o facă cei peste 18 mii de oameni care sunt personal bisericesc.

De ce-i plătim pe cei care nu pot justifica nicio activitate filantropică, de voluntariat, de pastorație, care lucrează la program ca niște lefegii bugetari, care țin lacătul pe biserică atunci când oamenii poate ar avea nevoie să fie Biserica deschisă ?

Dacă luăm și numărăm om cu om din toate reportajele media, nu cred că găsim mai mult de 2-3.000 de mireni și preoți cunoscuți care fac activitate în Biserică.

Ce fac vreo 16.000 de oameni plătiți de la buget în afară de o slujbă făcută să fie la număr, fără tragere de inimă, parcă în plictis total ?

Ce fac miile de profesori de religie care mănâncă o pâine pe seama ideilor bisericești și a căror existență se datorează B.O.R. fără de care ar fi afară din învățământ ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.12.2019 at 12:47:55.
Reply With Quote