View Single Post
  #142  
Vechi 25.09.2010, 03:21:40
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Multumim, Părinte.
Draga sora, nu m-am implicat decat tangential sau poate la modul general pe acest subiect concret deoarece nu cred ca este o problema reala, sunt sigur, chiar, de asta. Fratia ta ai o problema si nu o bagatelizez fiindca ar fi o rautate din partea mea, dar modul in care se tot pune problema pe acest topic coroborat cu usurinta in a accepta orice sfat si cu invarsunarea de a gasi aici rezolvarea, ma duce cu gandul la posibilitatea ca problema in sine sa nu fie chiar asa de serioasa.

Adica, rezolvarea este simpla (ca numar de pasi, nu ca efort solicitat):
  • mergi la spovedanie in mod regulat (dar cat mai des) si nu astepta sa gasesti duhovnic pe sf. Ioan Gura de Aur, caci spovedania trebuie facuta in fata lui Hristos prin preotul duhovnic. Prin credinta ta, Domnul iti va descoperi duhovnicul potrivit si-ti va spune si cuvantul cel bun;
  • uneste-te cu Hristos prin Impartasanie, dupa sfatul duhovnicului tau;
  • sfinteste prin preot casa si locul sau locurile unde locuiesti, cat de des iti spune duhovnicul; pentru slujba sfestaniei un preot ajunge, nu trebuie un sobor, cum recomanda cineva!!!
  • fa-ti pravila de rugaciune dar nu oricum, dupa ureche, ca asa zice userul (pr.)X ca este bine ci dupa sfatul duhovnicului tau; pravila aceasta poate include si participarea la rugaciuni diverse in biserica si obliga, sigur, la participarea activa la viata Bisericii;
  • pe langa pravila, nu exclude si posibilitatea sau necesitatea colaborarii cu medicul! Nu oricine apeleaza la medic este nebun "la cap" sau il tradeaza pe Hristos! Ba chiar, daca ai nevoie de sanatate Domnul poate lucra (si o face des) si prin medic, astfel implinindu-ti rugaciunea! Dar fiindca esti crestina, tot duhovnicul iti va explica si despre asta.
  • repeta versetul 6 din Psalmul 117, "Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.", până ce chiar intelegi ce vrea Psalmistul sa spuna.
  • si, "fii credincioasa, nu necredincioasa"! Pentru cel credincios toate sunt cu putinta.
Aici pe forum uneori parca ma uit la televizor, pe canalul AcasaTV si ma ia groaza cand ma gandesc ca unii crestini poate chiar cred ca se vor vindeca, asa pe la biserici virtuale, iar altii poate chiar cred ca fac bine cand se asaza in postura, mult visata si datatoare de marire, a invatatorului-atoatestiutor!

Iarta-ma ca m-am bagat si eu in treaba asta! Singurul lucru pe care-l putem face, cu adevarat folositor, noi, colegii de pe forum, este sa ne rugam pentru fratia ta; restul, tine de viata reala.

Domnul sa fie cu tine, sora draga!

Last edited by Pr.Gheorghe; 25.09.2010 at 03:37:27.