View Single Post
  #10  
Vechi 12.01.2011, 08:46:55
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Mult, putin, spiritismul e grav si contează.

Deci realizez din ce în ce mai mult că va fi mai greu să scap de problemă, în cazul ăsta.

Însă, chiar si asa si cum spuneau si ceilalti care au comentat aici, o iau ca atare, suferinta asta a mea, ca pe o lectie de la Dumnezeu si tratez totul (desi e foarte greu) cu răbdare. Asta încercam să spun si când am redeschis topicul.

L-am redeschis si pentru cei care stau acolo, în umbră, pe undeva si caută ajutor si nu stiu la cine să apeleze si ce să facă; care, poate trec prin aceleasi lucruri ca mine sau altele, mai grele. Repet, eu nu sunt aici ca să conving pe cineva; sunt aici pentru a împărtăsi din ceea ce mi s-a întâmplat; în tot necazul ăsta, poate găseste cineva ceva util si de ajutor.

Acestea fiind zise, în topicul anterior am trecut, poate, cam rapid peste interesul în paranormal - inclusiv filme (aparent, zic eu) nevinovate, cum a si comentat cineva acolo - asa că acum as vrea să mai subliniez o dată: atentie mare la interesul în literatura paranormală si tot ceea ce tine de zona asta (ozenistică, hipnoză, yoga (n-am făcut, dar intră în listă), astrologie, ghicitorie sub orice formă (cafea, dat în cărti) etc, etc, etc). NU e bine să vă lăsati atrasi de asa ceva. Dacă se poate, feriti-vă cât puteti si feriti si copiii/adolescentii, ca de foc.

Cu cât dati atentie diavolului, cu atât vă sâcâie. Nu vă necăjesc când dormiti, dar vă ispitesc în alt fel - ziua, la serviciu... mai stiu eu ce. Văd des crestini ortodocsi care-si citesc zilnic horoscopul, „aura”, semnificatia numerologică a numelui, sau nu stiu ce. Mă miră foarte mult lucrurile astea, odată ce ai venit la credintă si întelegi cum stau lucrurile. Nu se amestecă una cu alta.

Deci, ceea ce mi s-a întâmplat mie e o combinatie de mai multi factori:
- spiritism, în adolescentă (prin 1986-87-88 - spun perioada, asta nu înseamnă că în toti anii aceia am făcut spiritism)
- nu mergeam la biserică
- nespovedită, neîmpărtăsită
- viata cu toate ale ei - păcate adunate de-a lungul anilor (normal), nefiind niciodată împărtăsită
Rezultatul? Esti complet descoperit în general, darămite când dai peste oameni mai ciudati. Vina este împărtită, în cazul meu - si am si eu o mare responsabilitate. Cum s-a comentat de-atâtea ori la povestea mea, dacă eram cu Dumnezeu, nu mă mai atingea nici un necaz de felul ăsta.

În fine... Acum... Cu Dumnezeu înainte... Problemele cu odihna îmi încetinesc munca si îmi complică viata destul de mult, dar sper cât de curând să mai fac niste sfestanii acasă si în general să mă tin de tot ceea ce ati spus cu totii - rugăciune, mers la biserică/molifte etc. Îmi pare rău că anul acesta n-am putut să merg la Moliftele Sf. Vasile. Dar am nădejde în continuare... Doamne-ajută tuturor.
Reply With Quote