View Single Post
  #8  
Vechi 15.10.2008, 15:03:50
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Eu am fost mai slaba de inger la viata mea, in sensul ca ma dadeam asa dupa cum batea vantul, pentru ca nu aveam credinta suficienta, poate ca nici acum n-am, dar acum cand simt ca ma clatin il rog pe Dumnezeu ceva in genul asta: "Doamne ajuta tu necredintei si neputintei mele, intareste-ma Tu ca eu sunt slaba, mintea mea nu poate sa inteleaga lucrurile tale, ea merge dupa judecatile lumii acesteia, linisteste-ma Tu ca din partea mea nu e cu putinta, cad la prima suflare mai puternica de vant". Poate parea ridicol dar rugaciunile de genul asta imi alunga intrebarile din cap si capat liniste sufleteasca, nu ma mai intereseaza argumentele date impotriva lui Iisus sau a Bibliei. Inainte eram mereu tentata sa cercetez toate aceste argumente, acum nu, nu mai cercetez nimic, daca nu inteleg ceva, inseamna ca asa vrea Dumnezeu si ca nu am nevoie sa inteleg mai mult sau ca nu pot inca, eu trebuie sa fiu ca un copilas increzator in parintele lui, e ca si cum un copil de gradinita ar vrea sa intelaga ce e aia geometrie descriptiva cand el nu are nici notiuni de geometrie plana.
E foarte mare tentatia sa studiezi argumentele de genul asta care reies din studii si cercetari intense si laborioase. Pentru mine de exemplu, a fost tentant din cauza ca nu aveam o legatura adevarata cu Dumnezeu, nu credeam in El si atunci ideea mea de Dumnezeu era demolata foarte usor.
Acum partea grea este ca traim intr-o lume plina de tentatii, "ispitele" vin din toate partile si ne soptesc "gusta si de aici, si de aici....". Acest film este unul construit intr-un mod foarte inselator, este tesuta in el o "imensa dragoste" pentru oameni si pentru a lor "mantuire", amestecata evident cu minciuni sfruntate. Daca omul nu are suficienta credinta in Sfanta Treime, si mai ales daca nu cunoaste scripturile si nu are habar de vietile sfintilor sau de scrierile parintilor, atunci este scos usor afara de pe cararea lui si ratacit in bezna.
Dar daca in om exista acest duh necurat al dorintei de a cerceta, atunci Dumnezeu il lasa, pe mine m-a lasat 18 ani sa sar dintr-o religie in alta, sa caut, sa cercetez, sa ma dau cu capul de pereti,sa ma zbucium, sa plang..... si pana la urma tot la El m-am intors si va spun cu mana pe inima ca nu exista alt Dumnezeu in afara de Iisus Hristos, restul totul este o mare minciuna.
Reply With Quote