View Single Post
  #81  
Vechi 09.05.2012, 10:04:23
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Am cautat chiar de prima data cand m-am inscris pe acest forum un topic despre Sabat, pentru a putea discuta insa majoritatea le-am gasit inchise. Dar iata ca acesta este deschis.
Pot sa aduc o dovada incontestabila ca Sabatul este sfant si trebuie tinut cu mare atentie!
Iata cuvintele Domnului Isus :
Matei 24:20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
cand avea sa fie aceasta fuga? in anul 70 e.n., an in care a avut loc caderea Ierusalimului si cei avertizati de Domnul au fugit din acest oras. Cand a avut loc nasterea bisericii crestine? multi sunt de parere ca la evenimentul Penticostei pe care-l situam in anul 33 e.n. deci cu 37 ani inaintea fugii din Ierusalim. Ce ne spune asta? ca biserica crestina a continuat sa tina Sabatul cel putin 37 de ani dupa nasterea ei, pentru ca avem ca dovada cuvintele lui Isus, care anuntau o necesitate de a se starui in rugaciune pentru ca fuga sa nu fie intr-o Sambata. De ce? este evident de ce, pentru ca crestinii urmau sa se odihneasca atunci, si nu puteau sa-si desfasoare asa cum trebuie fuga! la fel si in cazul femeilor insarcinate, acestea ar fi avut probleme deoarece trebuiau sa-si ia cu ele bunurile agonisite si sa se deplaseze intr-un ritm alert, incarcate fiind!
Daca nu exista obligativitatea tinerii Sabatului, ce conta ca fugeau intr-o marti, miercuri sau in orice alta zi a saptamanii, inclusiv Sambata???
Interesant că, atunci când interpretați "the olivet discourse", nu aveți nicio problemă să-l interpretați în cheie praeteristă, că, deh, vă susține teoria cu sâmbăta; când vine vorba de interpretarea Apocalipsei, vă feriți de praeterism ca dracu de tămâie, că, deh, numai prin interpretare istoricistă puteți susține că Biserica Romei este târfa Babilonului.

Să trăiască dublul standard la anul și la mulți ani !