View Single Post
  #83  
Vechi 09.05.2012, 10:24:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Am cautat chiar de prima data cand m-am inscris pe acest forum un topic despre Sabat, pentru a putea discuta insa majoritatea le-am gasit inchise. Dar iata ca acesta este deschis.
Pot sa aduc o dovada incontestabila ca Sabatul este sfant si trebuie tinut cu mare atentie!
Iata cuvintele Domnului Isus :
Matei 24:20 Rugați-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat.
cand avea sa fie aceasta fuga? in anul 70 e.n., an in care a avut loc caderea Ierusalimului si cei avertizati de Domnul au fugit din acest oras. Cand a avut loc nasterea bisericii crestine? multi sunt de parere ca la evenimentul Penticostei pe care-l situam in anul 33 e.n. deci cu 37 ani inaintea fugii din Ierusalim. Ce ne spune asta? ca biserica crestina a continuat sa tina Sabatul cel putin 37 de ani dupa nasterea ei, pentru ca avem ca dovada cuvintele lui Isus, care anuntau o necesitate de a se starui in rugaciune pentru ca fuga sa nu fie intr-o Sambata. De ce? este evident de ce, pentru ca crestinii urmau sa se odihneasca atunci, si nu puteau sa-si desfasoare asa cum trebuie fuga! la fel si in cazul femeilor insarcinate, acestea ar fi avut probleme deoarece trebuiau sa-si ia cu ele bunurile agonisite si sa se deplaseze intr-un ritm alert, incarcate fiind!
Daca nu exista obligativitatea tinerii Sabatului, ce conta ca fugeau intr-o marti, miercuri sau in orice alta zi a saptamanii, inclusiv Sambata???
asa si? Unde zice aici Hristos aici ca trebuie sa tinem sabatul?