View Single Post
  #8  
Vechi 20.04.2012, 12:36:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Lucifer a fost creat sa se razvrateasca?(Ce parere aveti?)
Îngerii au fost creați din același motiv pentru care au fost creați oamenii: ca să îl cunoască, să îl iubească și să îl slujească pe Dumnezeu, spre a fi fericiți, împreună cu El, timp de o eternitate.
Deci, așa cum oamenii nu au fost creați ca să se răzvrătească, tot așa nici îngerii nu au fost creați ca să se răzvrătească. Și ei, și noi, avem însă libertate. Putem spune "Da" sau putem spune "Nu" lui Dumnezeu. Fără libertate nu am avea merit. Animalele nu Îl pot refuza pe Dumnezeu, ele sunt constrânse să asculte de comanda Lui. De aceea, nu pot fi păcătoase. Dar nici merit nu pot avea.

Citat:
Deci mai intreb inca o data. Chiar daca Dumnezeu detine arta stiintei, cunoaste trecut prezent viitor, este omniscient, omnipotent,stie toate obstacolele care ne vor iesi in cale si cum vom trece sau nu peste ele, nu e echivalentul destinului?
Echivalentul destinului era dacă Dumnezeu ne-ar fi creat pe unii pentru rai, pe alții pentru iad. Atunci, soarta sufletului nostru ar fi fost inexorabilă. Nu am fi avut nicio libertate, altcineva, Dumnezeu, ar fi ales în locul nostru și am fi fost asemenea sclavilor. Dar El ne-a făcut liberi. Ne-a făcut cu speranța că vom fi cu El, în rai. Cât trăim, o cale sau alta ne e deschisă, deci nu putem vorbi de un destin pecetluit. Numai moartea îl pecetluiește. Începând de atunci, nu vor mai fi opțiuni de făcut.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote