View Single Post
  #16  
Vechi 11.01.2011, 09:35:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Din pacate nu avem cum sa renuntam in tot ce folosim:imbracaminte,mancare bautura ,sapun, shampon lucrurile pe care punem mana tooooooooooooot contin chimicale si sint puse intentionat ca sa ne mai starpeaca din 7 miliarde care se zice ca sintem pe glob sa ajungem la 4 miliarde.
- imbracaminte: am renuntat la haine sintetice
- mancare: avem mare grija ce mancam, indiferent ca este post sau nu. Citim etichetele, cautam magazine cu produse sanatoase, frecventam piata. Mai nasol e iarna...
- bautura: nu prea bem de fapt. Oricum, mare grija, ca vinurile la 10-15 lei sunt tot cu chimicale si mai bine mergem la tara sa luam niste vin de la parinti, bunici, cunostinte.
- sapun: am gasit aseara sapun din vegetale, 100% natural, la 16,5 lei. Tinand cont ca nu cheltuim banii pe prostii, nu-i mult.
- sampon: se poate folosi in loc sapunul de casa, ala facut din lesie, grasime si apa. Stiu pe cineva care de multa vreme face asa.
- pasta de dinti: n-am gasit 100% naturala, insa macar sa fie fara fluoruri - Parodontax clasic (rosu, nu verde).
- apa: pentru gatit aduc de la fantana de langa bloc (si o mai fac si aghiazma), insa pentru spalat n-am ce face, trebuie sa dau drumul la robinet
- sapun de vase: se poate face
- deodorant: nu prea cred ca pot sa-l inlocuiesc. O sa ma interesez cum faceau civilizatiile din vechime la capitolul asta, spre exemplu romanii.

Mai presus de toate este Sfanta Impartasanie deasa, care pe langa iertarea pacatelor si pregatirea pentru viata vesnica ne mai ofera si sanatatea trupului. Sa luam aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote