View Single Post
  #17  
Vechi 11.01.2011, 10:44:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
- imbracaminte: am renuntat la haine sintetice
- mancare: avem mare grija ce mancam, indiferent ca este post sau nu. Citim etichetele, cautam magazine cu produse sanatoase, frecventam piata. Mai nasol e iarna...
- bautura: nu prea bem de fapt. Oricum, mare grija, ca vinurile la 10-15 lei sunt tot cu chimicale si mai bine mergem la tara sa luam niste vin de la parinti, bunici, cunostinte.
- sapun: am gasit aseara sapun din vegetale, 100% natural, la 16,5 lei. Tinand cont ca nu cheltuim banii pe prostii, nu-i mult.
- sampon: se poate folosi in loc sapunul de casa, ala facut din lesie, grasime si apa. Stiu pe cineva care de multa vreme face asa.
- pasta de dinti: n-am gasit 100% naturala, insa macar sa fie fara fluoruri - Parodontax clasic (rosu, nu verde).
- apa: pentru gatit aduc de la fantana de langa bloc (si o mai fac si aghiazma), insa pentru spalat n-am ce face, trebuie sa dau drumul la robinet
- sapun de vase: se poate face
- deodorant: nu prea cred ca pot sa-l inlocuiesc. O sa ma interesez cum faceau civilizatiile din vechime la capitolul asta, spre exemplu romanii.

Mai presus de toate este Sfanta Impartasanie deasa, care pe langa iertarea pacatelor si pregatirea pentru viata vesnica ne mai ofera si sanatatea trupului. Sa luam aminte.
E o vorba " daca e sa mori spanzurat,nu poti sa mori inecat"..Asa ca toate aceste masuri daca devin o obsesie nu duc la nimic bun( asa a inceput si Michael Jackson)...deja il sfidezi pe Domnul..Ti se pare ca sta in puterea ta sa iti lungesti viata..Tot atata va fi viata ta,cat trebuie sa fie...Sunt de acord cu tine,ca trebuie sa traim sanatos..dar ce faci tu,deja mie mi se pare cam fortzat...La ce te ajuta daca faci tot ce scrii mai sus si cand treci pe langa un bloc iti pica un ghiveci in cap de la etajul 10??? (Doamne fereste!!! )
In tot ce facem trebuie echilibru si cumpatare.

Last edited by Melissa; 11.01.2011 at 10:47:09.
Reply With Quote