View Single Post
  #1  
Vechi 24.12.2012, 22:17:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Ajunul Craciunului, cand preotul vesteste Nasterea Domnului

Sunt tare emotionata, cred ca e prima data cand preotul vine la noi cu icoana Nasterii chiar in Ajunul Craciunului, seara. Pana acum veneau in saptamana antemergatoare Craciunului - multe blocuri, multe locuinte...

Cum nu frecventez biserica din zona mea de circumscriptie, m-am bucurat tare mult sa primesc, printre sarmale si crengi de brad, un parinte pe care nu il cunoasteam, care a binecuvantat casa si nu a vrut deloc sa primeasca bani. Sa reflectam mai mult si sa pretuim slujitorii Domnului care isi sacrifica timpul pe care ar trebui sa il petreaca cu familia, ducand in casele oamenilor vestea Nasterii Domnului. Sa le deschidem usile caselor si sa ne deschidem si noi sufletele, sa nu se intoarca inapoi mahniti!



Din articolul de pe site:



Ajunul Craciunului, cand preotul vesteste Nasterea Domnului
Tot in ultima zi a postului Craciunului, preotul umbla pe la casele credinciosilor cu icoana Nasterii Domnului, spre a vesti maritul praznic al Intruparii Fiului lui Dumnezeu din Fecioara Maria. Din punct de vedere liturgic, putem spune ca aceasta traditie, a umblatului cu icoana, este un fel de slujba in afara zidurilor bisericii. Este o slujba savarsita pe ulite si pe stradute, prin curti si prin case, pe la ferestre si pe la usi. Precum odinioara facea crainicul, parintele se straduieste a anuta in tot locul si pe tot omul o mare veste: Dumnezeu se face om, ramanand insa Dumnezeu! Astfel, singurul lucru nou sub soare se arata vrednic de o asemenea mare vestire.
Fiecare preot vesteste Nasterea Domnului in parohia lui. In functie de marimea parohiei, preotul poate incepe sa umble cu icoana mai devreme sau mai tarziu. Astfel, la sate, aceasta vestire se petrece chiar in ajunul Craciunului, pe cand la orase, unde parohiile sunt mai mari si credinciosii mai numerosi, preotii incep sa umble cu icoana ceva mai devreme.








Cu aceasta ocazie, imi cer iertare de la toti forumistii carora le-am gresit cumva candva. Nasterea Domnului cu bucurie si cu sanatate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote