View Single Post
  #15  
Vechi 02.04.2014, 11:23:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Copiii ce varsta au?

Tanti de care era vorba pe topicul asta, nu e atee, e anti-tee.

Cred ca majoritatea ateilor sunt asa, chiar daca vor sa lase alta impresie, mai devreme sau mai tarziu latura luciferica iese la iveala.

Nu stiu tu, dar eu n-am cunoscut din astia pretinsi atei care sa nu fie si anti-tei.

De fapt, cred ca a-teii perfecti sunt cei care zic ca sunt crestini, dar nu actioneza ca atare, asa zisii "crestini nepracticanti".
Adica existenta lui Dumnezeu pentru ei e o chestiune care in general ii lasa rece, cel putin in viata de zi cu zi, nu inseamna mai nimic.
Deci pentru ei, ideea ca Dumnezeu ar exista (idee cu care sunt teoretic de acord) sau ca nu ar exista (ceea ce demonstreaza prin faptele lor) sunt perfect egale ca sanse de adevar.

Tanti din topic, daca nu era anti-tee, ii era indiferent ce face copilul, in sensul ca asa cum are cine stie ce jocuri fanteziste care trec o data cu copilaria si impotriva carora sigur nu are nimic, putea fi macar indiferenta si fata de credinta lui si modul de manifestare, cu atat mai mult cu cat nu avea nimic ce sa reproseze efectiv si la obiect sistemului moral care ii era predat la ora de religie pentru ca pana la urma la asta se reduce chestiunea cu religia.

Si chiar nu am vazut un ateu care sa aiba de facut vreun repros sistemului moral crestin sau care sa ofere o alternativa viabila la el.
Si eu incercam sa zic ca tanti aia nu e atee, e anti-tee (nu stiam cum sa-i zic)... Aia de care zici tu sunt anti-tei (sau cum s-o scrie), ateii pe bune chiar nu au nimic cu crestinii.
ps: Unul din copii are 17 ani, iar el mic 9 si culmea, ambii sunt crestini, sau cel putin, nu atei.
Reply With Quote