View Single Post
  #7  
Vechi 28.10.2014, 14:32:31
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca ati primit sfaturi pertinente de la colegii mei.
Datele oferite sunt destul de putine si lasa loc multor scenarii. Nu stim daca locuiti in aceeasi localitate cu tatal, cat de "singuratic" este cu adevarat (nu stiu cum sa interpretez acest termen; banuiesc ca este introvertit).

Se pare ca aveti constiinta incarcata in legatura cu aceasta situatie. Primul lucru pe care trebuie sa il constientizati este ca nu aveti nicio vina pentru situatia data. Din ceea ce ne-ati expus (casatorie + mutat), ati procedat corect, zic eu. Chiar daca situatia este dificila cred ca tatal dumneavoastra nu ar trebui sa va faca catusi de putin responsabila. Si daca o va face... fiti blanda cu el, chiar daca considerati ca nu are dreptate.

Sfatul meu pragmatic este sa il implicati cat de des puteti pe in viata dumneavoastra.

Sigur, discutati intai cu sotul dumneavoastra si cereti-i acordul, pentru ca acum, in viata de familie, astfel de decizii nu mai sunt unilaterale.

Acest lucru poate fi realizat si de la distanta. Discutati des la telefon si povestiti-i cat de mult puteti despre dumneavoastra. Cereti-i sfaturi care considerati impreuna cu sotul ca se pot cere. ...Probabil lucruri marunte dar pentru el e foarte posibil sa conteze.

Incercati sa discutati cat mai mult pe subiectele care stiti ca ii fac placere. Poate este cazul sa se implice si sotul dumneavoastra. Nu stiu daca este intelectual, microbist, cinefil etc. dar cred ca se pot gasi subiecte de interes comun.

Ascultati-i pasurile cu atentie dar nu-l lasati sa cada prada necazurilor. Nu bagatelizati si nici nu exacerbati problemele pe care vi le expune. Schimbati discret subiectul cand se adanceste in ganduri negative.

Multumiti-i cat mai des cu putinta pentru educatia si sfaturile oferite, folosind puterea exemplului. Ex: "De cand mi-ai spus sa nu mai astept sa-mi pice din cer si sa nu mai joc la 6/49 cred ca am economisit aproximativ 1.000 RON". Reamintiti-i ca v-a fost de ajutor in trecut si ca are potential sa o faca si in viitor (eventual pentru nepoti/nepotele).

Daca il puteti ajuta material ar fi excelent... dar in niciun caz suficient. Mare atentie daca hotarati sa faceti acest pas, chiar daca aveti OK-ul sotului pe moment; de obicei este un subiect delicat in sanul familiei, cu efect de bumerang.
Nu uitati sa fiti fizic prezenta atunci cand sunt evenimente importante (zi de nastere, Craciun, Paste). Nu va duceti cu mana goala. Faceti-i surprize de care stiti ca se va bucura. Recomand lucruri marunte care il pot tine ocupat ...intelectual.

Un nepot/o nepotica va schimba cu siguranta atmosfera. Chiar daca, din diverse motive, nu aveti de gand sau nu puteti sa faceti un copil in viitorul apropiat, lasati-l sa inteleaga ca va avea un rol important in cresterea/educarea acestuia atunci cand acesta va veni pe lume.

Am mai multe idei insa, asa cum spuneam la inceput, nu stiu cate dintre ele se potrivesc familiei dumneavostra. Din toate sfaturile pe care le primiti de la oamenii din jur, dumneavoastra sunteti singura care stie ce anume se potriveste si este in acord cu personalitatea tatalui spre exemplu.

Nimic nou, insa nu uitati ca totul trebuie facut cu masura/echilibru, deziderat pentru care, eu unul, lupt de-o viata.


Succes!

PS: nu am vorbit intentionat despre o eventuala partenera pentru tatal dumneavoastra; daca dupa atatia ani acest lucru nu s-a realizat, probabil ca sunt motive intemeiate, care noua ne scapa.
Reply With Quote