View Single Post
  #114  
Vechi 17.09.2011, 16:43:01
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Este o percepție foarte greșită asupra forumului. Au plecat useri valoroși (unii prin erudiție, alții prin credință) pentru că au vrut să plece. Mulți au plecat deoarece admin-ul din bunătate a tot amânat banarea unora care își bateau joc de credința ortodoxă și de cei care o împărtășesc.
Au rămas destui buni crștini dar intervin rar deoarece au cam spus ce aveau de spus.
Vrei să spui deci că excluderea, spre exemplu a sectarilor adventiști (care fie vorba între noi, nu au reușit decât să se facă de râs, descoperindu-li-se clar multe amăgiri la care nu au avut ce să mai riposteze decât să arunce totul în derizoriu și să încerce să "îngroape" postările în care le-au fost și le sunt dovedite ereziile) care își bat joc de credința ortodoxă și de ortodocși în mod sistematic, a fost din cauza bunătății? Cred că ești departe de adevăr.

Or fi plecat unii și alții, însă privește cum stau vreo 5 papistași și vreo 5 sectari permanent ca o suliță în coastă, făcând prozelitism mai mult sau mai puțin mascat, pe un forum ortodox, denigrând credința ortodoxă și pe ortodocși oridecâte ori au sau nu au vreo ocazie. Mie așa ceva nu mi se pare deloc normal. Dacă ție ți se pare normal ca pe un forum destinat comunității de creștini ortodocși să vină un pluton de papistași, uniați, sectari, atei și trolli ca să își facă prozelitism, mai mult sau mai puțin mascat, să ne insulte credința și Biserica, și să își facă ei propovedania, promovarea și propaganda lor, mie mi se pare revoltător. Eu ca ortodox când m-am dus pe un forum de-al lor și am avut atitudini mai tranșante pro-ortodoxe am fost exclus cu o rapiditate maximă, fără nici un fel de argument și fără să fi adus vreo jignire cuiva. De aceea cred că această metodă ar trebui aplicată fără răgaz în cazul legiunii sau plutonului de heterodocși. Prezența și manifestarea lor trebuie să fie posibilă doar între anumite limite.

Dacă însă considerați că acesta este un forum în care orice heterodox, om fără Dumnezeu, sau troll își poate face de cap pe seama nervilor creștinilor ortodocși, atunci mă tem că în nu prea mult timp o să aveți surpriza să discutați exclusiv cu "ortodocși" din ăștia de umplutură și cu plutonul de eretici, de oameni fără Dumnezeu și de trolli care ne vor face predania "Ortodoxiei".