View Single Post
  #54  
Vechi 01.05.2012, 20:17:06
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iimro2003 Vezi mesajul
Rog pe domnul Mihai sa ma ierte, nu vreau sa transform acest loc in polemica. Poate ca si dumnealui va interpreta raspunsul meu ca si danabt si de aceea mai inainte intreb: ce parinte e mai iubitor, cel care isi hraneste fiul cu lingurita toata viata, sau cel care il invata o meserie ca sa isi cistige singur traiul?
Canonul personal este pentru vindecarea sufletului celui care il primeste (si nu pentru curatirea mintii, pentru ca Dumnezeu sufletul il va judeca...), este personal si individual. Insa pentru ajutorarea aproapelui care a cerut aceasta mi-am permis sa pun mai presus Cuvintul Evangheliei. Alegerea insa apartine fiecaruia. Eu am dat doar reteta doctoriei ca bolnavul sa si-o prepare singur, si altii care vor avea nevoie alta data sa se foloseasca de ea la fel.
Doamne Ajuta!


Presupun ca restul aspectelor se vor fi discutat deja prin forum, sau daca doriti o discutie separata privind doctrina si practica rugaciunii, se poate deschide un topic nou....
Iertați-mă, vă rog! Nu m-au deranjat cuvintele dumneavoastră. Sunteți un om bun. Vă mulțumesc pentru mâna care mi-ați întins-o și pentru sfaturile demne de luat în seamă! Așa este, trebuie să căutăm la cei de lângă noi! Maica Domnului să vă ocrotească!

Vă mulțumesc la fiecare dintre voi! Cu bunătatea voastră mă ridicați din deznădejde! Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să vă dea sănătate, căci aveți niște suflete mari!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 01.05.2012 at 20:20:18.
Reply With Quote