View Single Post
  #17  
Vechi 26.05.2012, 01:50:32
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodorescu78 Vezi mesajul
Omul a consultat și vreo 2 duhovnici, dar nu a primit nici un răspuns clar până acum.
Este important sa clarifice aceasta problema, altfel nu va avea pace. Chiar daca a cerut sfatul unor duhovnici, daca nu s-a lamurit, sa nu renunte si sa deschida subiectul si cu alti parinti.

Din punctul meu de vedere, asa cum s-a spus si in alte postari, nu putem sa punem semnul egal intre o fagaduinta facuta intr-un moment de ravna si petrecerea intr-o manastire o anumita perioada de timp, finalizata cu depunerea voturilor monahale. Problema este asa de delicata, incat nu se potriveste un caz cu altul.

Daca de exemplu, intra in manastire doar de frica si speriat de viata de familie, fara sa simta aceasta dorinta, poate sa ajunga in timp sa cada in pacate mult mai mari, de aceea cred ca duhovnicii la care a fost s-au abtinut sa spuna intr-un fel sau altul.

Nu spun ca promisiunea e de neluat in seama, dar acum daca a facut pasul acesta si s-a casatorit, poate fi si o ispita. Nu mai stiu la ce parinte am citit ca primii 5 ani de casnicie sunt cei mai grei, sotii sunt ca doua pietre tari ce se slefuiesc in timp.

Si tot in legatura cu acest subiect, am citit in urma cu ceva timp pe forum o vorba a unui Parinte: Decat sa te calugaresti si sa regreti ca nu te-ai casatorit, mai bine sa te casatoresti si sa regreti ca nu te-ai calugarit.
Reply With Quote