View Single Post
  #31  
Vechi 29.04.2010, 09:47:58
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Nimic nou sub soare!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
Pai daca Biblia ta e Jurnalul national, e destul de clar care ti-e si adevarul.
Nu te mai hazarda sa emiti pareri in privinta sfintilor. Ramai la jurnale, daca din ele ti se trage seva intelepciunii.

"Tie personal nu-ti pare" - Ca sa vezi! Oare cum o fi omis pr Iustin Parvu sa-ti ceara parerea?! mai, mai... mare scapare...

Diavolul a fost intotdeauna gelos pe Dumnezeu si pe sfintii Sai. De ce sa nu-si bata el joc? - ca numai atata poate. Toti sfintii lui Dumnezeu au avut denigratori. Parca ce, de pr Arsenie Boca nu zic unii chiar ca ar fi fost eretic? Ai citit viata sfantului Nectarie? Ai vazut cati neica nimeni s-au gasit sa-i aduca impotriviri, sa-l calomnieze, sa spuna toate relele si minciunile despre el? Asa ca, vezi! Cei care L-au urmat pe Domnul au ales calea asta, a prigoanei, a purtarii crucii, au iesit din lume - iar lumea nu i-a iubit.

Iar parerile personale ar fi indicat sa le pastrezi pentru alte domenii. Nu te temi sa vorbesti de rau pe cineva - ca e sfant sau nu, asta Dumnezeu arata, atunci cand e voia Sa. Vrem sa primim, bine; nu vrem, El nu ne sileste, asa cum nu ne-a silit la nimic. Alegerea ne apartine. Dar tu nu te temi sa vorbesti de rau pe cineva, numai pentru simplul motiv ca tie personal nu-ti pare ca... ?
Ortodoxia nu e un loc al parerilor personale. Sa ne temem de pareri.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote