View Single Post
  #4  
Vechi 04.04.2013, 13:04:09
adriana_ortodoxa adriana_ortodoxa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Exclamation Unde sa-mi inscriu si eu copilul la gradinita si cum sa-l cresc in "lumea" asta?

Doamne ajuta!

Am si eu 2 copii, 2 fetite de 4 ani jumatate si una mai mica de 1 an jumatate. Incerc pe cat posibil sa ducem o viata ortodoxa potrivit Evangheliei (poruncilor Mantuitorului), a Sf. Parinti si a duhovnicului meu. Nu este foarte usor, dar cu ajutorul Domnului, MD si Celor de Sus, se poate. Am si eu aceeasi problema ca si celelalte mamici.

Pe cea mare am inscris-o la o gradinita de stat anul trecut in toamna si am observat la ea un comportament foarte urat, violent si un limbaj urat.. si am preferat sa o tin acasa mai mult timp. Acum sincer nu vreau sa o mai duc deloc (si este o gradinita foarte buna, in centru, unde, sincer nu am intrat foarte usor). Nici de celelalte gradinite din Iasi nu am auzit ceva bun. Asi vrea si eu nespus de mult sa existe in Iasi sau in alta parte o gradinita ortodoxa pe masura bugetelor noastre. O cunostinta de-a mea mi-a sugerat o gradinita in Iasi, unde programul este pana la ora 12 si acolo copiii sunt acceptati pe baza unui interviu cu parintii si au o perioada de proba de 4-6 saptamani (daca sunt violenti sunt dati afara). Dar am fost uimita de programa ciudata pe care o au (printre multe altele, la masa ei nu-I multumesc Domnului pentru mancare, ci... naturii!). Parca ar aduce a paganism...

La gradinita Buna-Vestire nu o pot inscrie deoarece costa foarte mult pentru mine... Ma gandeam si eu sa merg la conducatorii Bisericii noastre, dar oare voi rezolva ceva? Venitul nostru lunar este foarte mic...

M-asi bucura sincer sa fie cineva care sa ia o initiativa si sa intemeieze o gradinita/e ortodoxa/e. Sau parohiile sa faca ceva in acest sens.

Problema mea ar fi urmatoarea: ce vede copilul in cei 7 ani de-acasa, cam aia va face si pe viitor. Si daca la gradinita vede ce vede, afara vede ce vede, in familie (rude apropiate sau mai departate) mai vede ce mai vede.... cum sa mai educ eu ortodox acel copil, care tinde mai mult spre cele lumesti si mai putin la ceea ce vede la mine? E ca si cum sunt eu in fata unui „torent” plin de toate cele rele ale lumii! Ii rog cat de des pot pe Domnul si pe Maica Sa si pe Cei de Sus sa ma ajute in acest sens, dar nu este prea usor, pt ca influentele cele rele sunt enorm de multe!

„Auziți acestea și voi, părinților, și voi, mamelor, creșterea copiilor nu vă va fi fără plată. Aceasta o spune și mai departe, zicând: „dacă are mărturie de fapte bune: dacă a crescut copii” (I Timotei 5, 10), și după celelalte multe pune și aceasta. Căci nu este puțin lucru, copiii cei dați de Dumnezeu să fie afierosiți lui Dumnezeu. Dacă baza și temeliile începutului lor vor fi bune, mare le va fi plata; iar dacă vor neglija aceasta, mare le va fi osânda. Fiindcă și Eli s-a pierdut din cauza fiilor săi, căci trebuia a-i povățui. Îi povățuia el, dar nu precum trebuia, ci, nevoind a-i întrista, iată că și pe ei, și pe el s-a pierdut.
Auziți acestea, voi, părinților. Creșteți pe copiii voștri întru învățătura și certarea Domnului, cu multă băgare de seamă. Tinerețea este sălbatică, având nevoie de mulți purtători de grijă, dascăli, pedagogi, îngrijitori, de mulți hrănitori. Este de dorit, deci, ca după atâtea necazuri, să poată fi stăpânită. Tinerețea este ca și un cal sălbatic, ca și o fiară sălbatică, și dacă de la început și din cea mai fragedă vârstă a copilăriei îi vom pune niște hotare bune, după aceasta nu vom avea nevoie de multe osteneli, ci obișnuința va deveni lege. Să nu-i lăsăm să facă ceva din cele plăcute și vătămătoare, și nici ca unor copii să le facem totdeauna pe placul lor, ci mai cu seamă să-i ținem în întreaga înțelepciune și cumpătare, fiindcă abuzul de acestea pierde tinerețea mai mult decât orice.” (Omilia Sfântului Ioan Gură de Aur)

Sunt de asemeni muuuulte familii ortodoxe care trateaza destul de superficial acest aspect.

Astept sfaturile voastre....
Reply With Quote