Subiect: sfat dragoste
View Single Post
  #17  
Vechi 22.08.2016, 15:03:59
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina02 Vezi mesajul
Stii deja ce ai de facut, de ce nu actionezi?
Ce usor este din punctul vostru de vedere. Ce ar fi daca ti-as spune ca nu e chiar asa?
Intentia mea nu este sa sustin sau sa fiu de acord cu atitudinea celui care a initiat acest topic, dar hai sa mai precizam cateva detalii.
Inainte, pe vremea parintilor nostri era un pic mai la indemana sa faci un gest frumos sa marturisesti in fata unei fete, cu o remarca, o intrebare sau poate o propunere de prietenie ori ceva mai mult.
Insa acum, cumva parca nu mai merge asa, pentru ca din ce am observat, acele metode nu mai sunt valabile in societatea actuala.
Acum trebuie o imprejurare anume, ori o stare de spirit, imagine, statut social, popularitate, trebuie mereu sa stralucesti cu ceva ca sa iesi in evidenta. Tipii simpli reusesc mai greu (a nu se interpreta gresit, nu ma refer la asa zisa smerenie falsa sau alte chestii), pentru ca pur si simplu ei sunt simpli si nu au nimic de aratat, nimic special, ba chiar din potriva, de multe ori cad intr-o lumina proasta, involuntar sau nu, pentru ca pur si simplu nu au acel farmec sa cucereasca pe cineva, pe langa faptul ca poate mai sunt si timizi si cine stie in ce atmosfera familiala au crescut, cu ce traume, evenimente neplacute si diverse stari emotionale dezvoltate in urma acestora, etc.
Pentru acest gen de oameni, eu cred ca e valabila doar o singura cale: cea directa dar foarte riscanta, ca ori iese ori nu iese.
Eu personal, cunosc un caz in care o fata si un baiat, s-au cunoscut nemijlocit pur si simplu, fara nici un fel de planuri, metode sau diverse abordari/ocolisuri, marturisind clar si cinstit unul fata de altul ca vor sa fie impreuna, asa dintr-o data, imediat dupa ce au discutat pur si simplu intimplator. Ei s-au casatorit dupa o perioada scurta, rudele si cunostintele lor fiind foarte mirati si surprinsi de reusita lor.
Nu cunosti viata unui om, atunci nu stii de ce el nu poate sa faca un anumit pas, fie in a si deschide o simpla discutie cu o fata. Cumva, din pacate este o stare prezenta la foarte multi indivizi, si nu numai la baieti, se constata ca si multe fete prezinta aceleasi simptome in incapacitatea de a socializa, mai ales cand sunt singuri, doar ei cu ei, si trebuie sa faca totul de la zero fara nici un sprijin sau ajutor, continuand si sustinand inconstient un comportament retinut datorata efectului generat de un colaps emotional alimentat de diversi factori inhibitori. Si de aici, nu mai e decat un pas spre diverse stari depresive de anumite nivele de intenistate.
Din ce am mai citit, pe scurt, in aceasta categorie se afla si persoanele introvertite.
Este greu chiar si intr-un grup de prieteni sa cunosti pe cineva sau sa te bagi in seama cu cineva, fara ca sa existe riscul sa fie interpretate gresit intentiile sau alte urmari neplacute, pentru ca asa e lumea, judeca la prima vedere.
Da, pur si simplu e naspa de ei, pentru ca ei nu pot mai mult de atat.
Nu se incurajeaza sub nici o forma aceasta stare latenta, insa ce face omul care deja si-a format un mod de viata in aceasta privinta?
Psihicul uman este foarte complicat si nu e de ici colo sa reusesti sa faci ceva asa ca si cum doar ai actiona si gata reusita.
Dar bineinteles, pentru cei care sunt in stare si pot, vorba aia: "Incercarea moarte n-are".

Last edited by veilur; 22.08.2016 at 16:04:59.
Reply With Quote