View Single Post
  #26  
Vechi 04.06.2014, 15:42:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc tuturor, Cristian mai ales pt link. Am facut niste calcule, si cu cat e termenul mak lung cu atat dau mm bani inapoi, de ex in 10 ani dc luam 66000(1500) dam inapoi 86000...(lei), in 5 an doar 76000, deci 10000m putin, dar ar tb sa dam 1240 lei\ luna si nu ne vor aproba pt ca avem salarii mici. Pt prima casa ca sa aplic imi cere cnp-ul, e ok za-l dau? Eu nu am mai avut alta proprietate dar el are acum, stiu ca nu poti aplica dc mai ai sau ai avut o proprietate. M-ar.mai interesa daca se ,mai pot obtine locuinte anl, dc nu cumva e o limita de varsta. Chiar am gasit o locuinta libera ( garsoniera) intr-un complex din sect. 4, unde si locuiesc oficial ( la parinti) si am si serviciul in sect. 4.
Normal ca pe termen lung dai mai multi bani inapoi ca suma totala, dar lunar, rata este mult mai mica, poate comparabila cu chiria.

Si mai intervine devalorizarea.
Cei care au cumparat in anii 90 apartamente, le-au luat la sume mari pentru atunci, dar ratele au devenit ridicol de mici 10-20 ani mai tarziu.
Teoretic, inflatia se va stabiliza de acum la o cifra minuscula, dar nu se stie.

In 20-30 ani poate sa vina o asa criza cu inflatie, ca ai sa-ti achiti tot restul imprumutului cu plasa de bani care ai luat-o ieri de la servici si cu care trebuia sa-ti cumperi o paine.
Sigur, nu e ideal sa ajungem acolo, dar se poate ceva de genul, ca situatia nu e roza deloc.

Si daca rata nu-ti convine, atunci mai bine e cu chirie.
La un apartament se mai adauga si alte costuri, care tin de intretinerea lui, renovare, care in mod normal sunt platite de proprietar, altfel se adauga la tine ca si costuri, pe langa cel cu creditul.

Ca sa nu vorbim si de "uzura", daca ai cumparat un apartament care are deja 40 ani vechime si platesti inca 30 ani la el, cand vei termina nu stiu cat de mult va mai valora un apartament dintr-un bloc care risca sa faca secolul sub un alt proprietar.

Stiu blocuri facute acum 50-60 ani, probabil/sigur au prins cutremurul din '77 si au bulina rosie.
Nu stiu cati ar cumpara un astfel de apartament, fie el si ultracentral.

Mai e o problema.
Nu sunteti casatoriti, creditul trebuie sa fie doar pe numele unuia dintre voi si probabil acela va fi si proprietar unic.
Sigur, teoretic la cumparare se pot trece doi proprietari, dar nu stiu daca accepta banca atunci cand apartamentul este si garantie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.06.2014 at 15:46:47.
Reply With Quote