Subiect: Ajutor
View Single Post
  #11  
Vechi 20.07.2018, 20:08:37
Leon94 Leon94 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.07.2018
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
"dracul" este o inventie a evreilor intorsi din exilul babilonian, prin sec 5 inainte de Hristos. l-au numit Potrivnicul, Hassatan , si avea o putere nesemnificativa. in secolele urmatoare scriitori iudaici influentati de alte religii i-au dat o putere ceva mai mare. evident, nimic nu se compara cu ce a devenit dracul asta mai tarziu, in crestinism, Satan a devenit adversarul suprem al lui Dumnezeu, un personaj de importanta cosmica.
Deci, daca ce spuneti dumneavoastra e adevarat, crestinismul e o inventie a evreilor cu un anumit scop? Semnatura dumneavoastra pare crestina, deci se poate sa am insel cu privire la ce vreti sa spuneti?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si eu am fost agnostic (ateu) si am devenit acum cativa ani credincios. Din fericire tu ai inceput sa vezi adevarul, din pacate altii nici nu il mai cauta si il resping cu indarjire (de exemplu Ali Baba).
Si eu la inceput credeam ca toate cultele sunt bune, apoi am inceput sa studiez si am ca exista o singura Biserica, Biserica ortodoxa, celelalte sunt copii nereusite. Asa cum scrie in Biblie, Biserica este stalp si temelie a adevarului, deci tot ce spune e adevarat. Avem nevoie de preoti pentru ca doar ei pot savarsi Sfintele Taine, fara de care nu se poate mantui nimeni. Iisus nu a venit sa aduca o credinta, pentru ca evrei aveau credinta in adevaratul Dumnezeu, avenit sa aduca harul pierdut de Adam , din aceasta cauza nimeni nu se mai putea mantui prin fapte. Iar harul se primeste gratis prin Botez si apoi este mentinut prin spovedanie si prin impartasire. Harul exista doar in Biserica adevarata, in Biserica Ortodoxa.
Multumesc mult pentru raspuns! Trec printr-o etapa mai dificila a vietii, si dupa atata timp imi e greu sa ma reintorc la credinta. Am atatea intrebari legate de Dumnezeu, si imi e si frica sa le pun aici sa nu imi iau ban (inca am mentalitatea de ateu). Dar am incredere in Biseria Ortodoxa si in sfinti. Desi simt ca ar trebui sa cercetez chestiunea asta cu sectele mai amanuntit, cum ati facut si dumneavoastra, ca sa vad cu ochii mei.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Gura ta spune ce e corect politic, dar n-are rezonanta in inima ta.

Iubirea lui Dumnezeu n-are limite si iarta pe oricine, si pe draci daca se smeresc.
Subconstientul tau da vina pe Dumnezeu ca nu te iarta, ca pretext sa nu-ti ceri iertare.
Parca cititi in sufletul meu. Aveti dreptate ca in inima mea cred si vreau sa fie adevarat. Dar va inselati asupra unui lucru. M-am rugat lui Dumnezeu si i-am cerut iertare. Dupa atata timp de necredinta am tot felul de intrebari si ma tem de Dumnezeu mai mult decat simt ca m-ar ierta.

Cat despre ce am zis de preoti, intreb pentru ca in drumul meu inapoi catre credinta am auzit multe pareri cu privire la Iisus (martorii lui iehova, adventisti, penticostali, evanghelisti) si ma gandeam ca poate, pentru A-l cunoaste e necesara doar Evanghelia si faptele bune. Imi e rusine sa spun tot ce am facut preotului.
Reply With Quote