View Single Post
  #10  
Vechi 13.03.2007, 14:56:55
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Saurian
Citat:
Īn prealabil postat de Clausemi
primus
"smerenia" este sinonim cu modestia...numai ca "smerenie" este folosit in biserica iar "modestie" este folosit ca termen laic,dar exprima acelasi lucru...
Alt ex :morala-etica = doua cuvinte sinonime care au acelasi inteles dar sunt folosite frecvent,fiecare in medii diferite.

Iar cat priveste intrebarea sau ce doreste sa spuna si ce raspunsuri asteapta autorul acestui top...nici eu nu am inteles.
Nu sunt de acord cu tine. Smerenia e mai mult decat modestia. De ce crezi ca se spune ca smerenia n-are fund pe cand pe multi oameni ii vezi modesti?
Nu ma refeream la vestimentatie si nici la capacitatea intelectuala ci la atitudine si la explicatia din punct de vedere semantic.

Cu alte cuvinte nici eu nu sunt de acord cu tine...de fapt nici nu prea am cu ce sa fiu de acord de vreme ce n-ai sustinut in nici un fel ceea ce ai spus....pt mine este parerea ta si ti-o respect,nu am de ce sa te contrazic daca tie iti place sa crezi asa.

"De ce crezi ca se spune ca smerenia n-are fund pe cand pe multi oameni ii vezi modesti?"...de ce? te intreb si eu? cine spune ca are sau n-are fund? si la ce te referi cand spui ca multi oameni sunt modesti?
Pt mine nu exista nici o diferenta intre modestie si smerenie...omul modest este omul smerit...REPET : nu ma refer la saracie si la prostie...ci la atitudine si comportament fata de tot ce-l inconjoara.
Reply With Quote