View Single Post
  #13  
Vechi 07.03.2013, 21:28:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellami Vezi mesajul
Sa fii fericit atunci cand cineva isi recunoaste greseala si isi da silinta sa se indrepte.
Sa fii fericit cand cineva prin gesturi simple iti lumineaza viata
Sa fii fericit cand un simplu cuvant te face sa vibrezi...

Asa si cu Dumnezeu
-Dumnezeu ar fi fericit daca ne-ar vedea ca ne straduim sa ne iubim intre noi.Unii din voi crestini ortodoxi poate nu vorbesc cu un chinez care este budist pentru ca " este pacat"
-Daca tot ce am face am face cu gandul la Dumnezeu
Stiu si eu?
Dumnezeu ii socoteste fericiti, culmea, pe cei ce plang, pe cei ce sunt ocarati si prigoniti - vezi Fericirile din Biblie - http://ro.orthodoxwiki.org/Fericirile
Si aplicand aceasta grila la logica ta, Dumnezeu este cu adevarat cel mai fericit, la cat de ocarat si prigonit este El de credinciosii Lui.

Dumnezeu este o fiinta perfecta, desavarsita, a spune ca e nefericit este egal cu a spune ca este imperfect, ca ii lipseste ceva.
Altfel, inteleg ce spui si cred ca aceasta ar trebui sa fie atitudinea crestinului adevarat, sa se raporteze in tot ce face la Dumnezeu: sa se gandeasca, uite, daca fac asta, il mahnesc pe Dumnezeu, daca fac ailalta, o fac spre slava lui Dumnezeu si nu pentru ca ma gandesc ca asa o sa ajung in rai sau ca o sa scap de iad sau ca sa ma laude oamenii... Dar pentru asta trebuie sa iubesti si sa iesi cumva din tine, din egoism si din propriile limite.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote