View Single Post
  #35  
Vechi 26.12.2022, 23:46:55
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Prin "invazia extraterestra" mă refer la acceptarea la nivel global a existenței ființelor non-umane pe planeta noastră,care sunt inca de la început aici și au intervenit din umbră sau sub forma unor "zeități" de-a lungul istoriei.
Arthur C. Clarke spunea pe undeva ca orice tehnologie suficient de avansata nu poate fi distinsa de magie. Daca am avea printre noi niste extraterestri, ei s-ar infatisa in fata noastra ca niste zei. Oricum, pentru a ajunge la noi, ar fi avut nevoie de o tehnologie mult mai avansata decat ne putem inchipui noi.

Da, numai ca nu stim daca printre noi exista intr-adevar fiinte extraterestre. De ce? Pai sa vedem!

Un principiu fundamental al naturii este legea entropiei pe care am s-o rezum in niste termeni foarte simpli: un sistem inchis tinde spre echilibru termic. Adica e mai probabil ca niste molecule sa o ia razna fiecare unde o taie capul decat sa stea legate una de alta intr-o structura complexa. Faptul ca totul in lume se degradeaza, de la mancare pana la masini, sateliti si telefoane e o consecinta a entropiei. Prin urmare, aceste fiinte extraterestre, oricat de mult si-ar folosi tehnologia lor sofisticata pentru a se ascunde de noi, in cele din urma aparatele lor ar da rateuri si si-ar trada prezenta. Deci fie ca aparatura lor inca nu s-a stricat, desi la un moment dat se va strica orice ar face acestia, fie ca inca nu au ajuns la noi.

Iar acum sa vedem daca extraterestrii pot sa ajunga la noi. In principiu da. In practica e mai greu pentru ca stim foarte bine ca astrele sunt foarte departate unele de altele, iar viteza cu care putem sa ne deplasam e limitata de energia pe care o avem la dispozitie. Pentru viteza luminii avem nevoie de energie infinita, deci e exclus sa se mearga cu o asemenea viteza. Unii ar zice ca s-ar putea construi niste "gauri de vierme". Fizica relativista nu contrazice o asemenea posibilitate. Da, numai ca si acestea au nevoie de energie. Multa! Cu atat mai multa cu cat distanta dintre punctele ce trebuie unite e mai mare. Ca sa curbezi continuum-ul spatio-temporal ai nevoie de energie. Dar poate ca extraterestrii or fi descoperit alte metode de deplasare. Insa, indiferent ce metoda or fi gasit, au nevoie de energie.

Iar in legatura cu aceasta energie necesara e nevoie de o mica lamurire. Sa luam un caz simplu de consum de energie: ca sa ma incalzesc am nevoie sa fac foc, sa ard ceva sau sa arda altcineva ceva pentru mine. Iar acest lucru se observa: sobele scot fum, centralele termice polueaza, iar soarele (cazanul nostru suprem) produce tot felul de radiatii. Pana si mareele pentru a se produce au nevoie de energia gravitationala a Lunii, iar drept consecinta Luna pierde energie si se indeparteaza treptat de Pamant, lucru care de altfel s-a si masurat. Orice consum de energie se observa. Daca intr-o parte a universului ar exista o civilizatie capabila sa foloseasca energia unor galaxii, lucrul acesta s-ar vedea si ne-ar da de banuit, dar un asemenea lucru nu se observa. De ce cred ca extraterestrii care ar veni la noi ar trebui sa foloseasca energii enorme? Pentru ca ar trebui sa se afle suficient de departe de noi ca sa nu-i observam cand vin.

Dar sa presupunem ca extraterestrii acestia nu sunt chiar atat de avansati si au ajuns doar in stadiul in care folosesc nave spatiale care merg lent (au viteza mai mica decat a luminii, oricum viteza mai mare nu se poate si e nevoie de alte metode mai avansate de deplasare ca sa nu se incalce legile naturii). Pai in acest caz daca ar veni de pe cea mai apropiata stea de noi, Alfa Centauri, ar avea nevoie de mai mult de 4,36 ani. Dar s-ar putea sa ii observam pentru ca potrivit principiului entropiei ar emite unde electromagnetice care ar lua-o razna datorita faptului ca nu poti converti complet in energie mecanica niciun alt tip de energie. Si oricum i-am fi depistat deja deoarece chiar stand linistiti pe planeta lor ar fi emis unde electromagnetice. Ca o curiozitate, undele radio pe care le producem noi, microundele din telefoanele si radarele noastre pot iesi linistite in spatiul cosmic si se tot duc, iar daca exista cineva acolo departe capabil sa le receptioneze s-ar putea sa-si dea seama de existenta noastra. Desigur si noi ne-am apucat sa construim antene radio indreptate spre cer inca din vremea cand au fost inventate comunicatiile radio, insa pana acum n-am depistat niciun semnal. Deci e foarte probabil sa n-avem prin preajma noastra niciun fel de "omuleti verzi". Cat despre cei ce se afla departe de noi, nicio grija! Daca noi nu i-am observat, nici ei nu ne-au observat inca. Iar daca sunt foarte departe de noi si nu i-am observat in niciun fel, sansele sa ajunga la noi sunt minime si deci existenta lor nu ne afecteaza deloc, asa ca putem sa ne luam gandul de la ei.

Dar destul despre fiintele extraterestre. Sa trecem la lucruri mai importante, adica la zei!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu cred ca Dumnezeu are trup. Moise a vrut sa vada fata lui Dumnezeu. Acesta i-a spus ca nimeni nu poate sa vada fata lui Dumnezeu si sa traiasca, in schimb o sa vada spatele lui Dumnezeu. Moise s-a urcat pe un munteca sa vada spatele lui Dumnezeu si a vazut...un nor (Iesirea 33-34).Asta arata ca Dumnezeu nu are un trup
Dumnezeu are memorie? E o intrebare mult mai relevanta decat cea daca are trup. De fapt ce ar insemna ca Dumnezeu are memorie? Ar insemna ca e capabil sa pastreze informatia printr-o anumita metoda. Dar cum sa conservi informatia? Pai ai nevoie de un suport. Bunaoara daca vreau sa nu uit ce sa cumpar de la magazin, scriu produsele pe o foaie. Daca vreau sa pastrez datele despre cetatenii unui oras, notez informatiile in niste dosare si le pun intr-o arhiva sau si mai simplu le introduc intr-un computer unde ele vor fi stocate prin intermediul unor dispozitive magnetice sau celule ce inmagazineaza curenti electrici. Si pentru ca tocmai am vorbit despre extraterestri, daca vreau sa produc o explozie de supernova si vreau de asemenea sa ramana o urma a exploziei, voi avea grija ca in urma exploziei sa se formeze o nebuloasa. Iar daca vreau sa il anunt pe prietenul meu extraterestru din Galaxia din Andromeda ca au castigat argentinienii campionatul mondial de fotbal, trimit catre el o raza laser, adica niste fotoni. Toate acestea: hartia, curentii electrici, nebuloasa, laserul reprezinta suportul pe care se pastreaza informatia. Pana si atunci cand vorbim e nevoie de un suport material, anume aerul care sa conserve si sa transmita informatia. Pana si atunci cand fara sa spunem nimic amenintam pe cineva cu pumnul avem nevoie de un suport, anume de pumn.

Deci pentru ca Dumnezeu e imaterial, presupun ca nu poseda memorie.
Reply With Quote