View Single Post
  #4  
Vechi 31.12.2012, 02:12:15
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doamne, mai e puțin timp și vei deschide ușa unui nou an. În timp ce îmi iau rămas bun de la cel vechi, îl îmbrățișez pe cel nou. Sunt fericit de certitudinea pe care ne-o dai, asigurându-ne că Te afli între ani.

Dar înainte de a închide ușa înspre trecut, te rog, lasă-mă să mă mai uit odată înapoi și să-Ți mulțumesc pentru ajutorul prețios pe care mi L-ai dat în anul care a trecut. M-ai dotat cu răbdare în încercări. M-ai susținut cu brațul Tău când m-am clătinat. Îți mulțumesc pentru acest ajutor.

Atunci când cei din jur m-au dezamăgit și nu de puține ori m-au jignit, Tu ai fost lângă mine cu mângâierea Ta sublimă. Când sufletul îmi era tulburat, Cuvântul Tău m-a susținut. Tu ai fost Acela care mi-ai șters lacrimile și m-ai consolat.

Ori de câte ori m-am simțit singur și părăsit, mi-ai arătat că ești cu mine. M-ai luat de mână și mi-ai spus că întunericul va trece. Mulțumesc, Doamne.

Când m-am aflat la răspântie, neștiind încotro să apuc, Tu m-ai călăuzit. Duhul Tău mi-a arătat în ce direcție să o iau. Tu m-ai înviorat și mi-ai dat putere, când am obosit pe cale. Tu m-ai cheamat deoparte ca să mă odihnesc. Dragostea Ta mi-a dat forțe noi. Puterea Ta m-a însuflețit și mi-a dat curaj. Mulțumesc și pentru aceasta, Tată.

În pericole, Tu m-ai protejat. Îngerii Tăi nevăzuți m-au înconjurat. Mulțumesc, Dumnezeul meu iubit.
Când descurajarea m-a cuprins, Tu m-ai îndemnat să merg mai departe. Mi-ai dat asigurarea că eforturile mele nu sunt zadarnice. M-ai ajutat să-mi recapăt încrederea în mine, amintindu-mi că Tu îmi ești deajuns. Doamne, cât de mult te iubesc pentru acesta.

Atunci când prietenii nu m-au înțeles, Tu nu m-ai părăsit și ai stat alături de mine. Tu m-ai înțeles, cum numai Tu o poți face. Mulțumesc, Doamne.

Doamne înainte de a închide ușa în fața trecutului meu personal, vreau să am certitudinea că las în urma mea o casă curată. Ajută-mă, ca nu cumva să duc vreun gunoi cu mine în viitor, sau, ceea ce este și mai grav, să-l ascund undeva, sub vreun covor.

Știu că dacă voi ascunde îndoieli, temeri, resentimente și dacă nu voi ierta, taote acestea mă vor urmări și nu îmi vor da pace. Așa că, înainte de intra pe ușa noului an, ajută-mă să rezolv orice problemă pe care o am. Te rog, să-mi dai tăria să pot înfrunta problemele pe care le-am ascuns sau ignorat. Ajută-mă să nu dau vina pe alții, ci să-mi asum eu toată responsabilitatea pentru reacțiile mele.

Te invit Doamne, în cele mai întunecate și intime locuri ale mele. Arată-mi Tu care sunt lucrurile pe care am refuzat să le înfrunt. Dă-mi curajul să pot merge împreună cu Tine în locurile cele mai tăinuite ale elui meu. Apoi, dă-mi Tu răbdarea ca să rezolv ceea ce trebuie rezolvat. Mă predau cu totul Ție. Curățește-mă. Pregătește-mă pentru ceea ce îmi rezervă viitorul.
Amin.
Multumim Cristi pentru asa o frumoasa rugaciune, Domnul sa-ti dea putere si sanatate sa treci cu bine in anul care vine si sa ne auda Domnul rugaciunile noastre.
La multi ani fericiti!
VP
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote