View Single Post
  #15  
Vechi 18.10.2023, 14:14:18
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca ar fi adevarat ce spui inseamna ca nu poti fi schimbat de Dumnezeu si ca sfintii care sunt socotiti dumnezei nu exista!
Niciun sfant nu este Dumnezeu.

Citat:
Eu il socotesc asa cum spui pe Fiul insa odata ce s-a nascut om din fecioara El iata ca poata sa fie asemenea nu doar ca Fiul
Fiul intrupat nu este doar "asemenea ca Fiul", este Fiul insusi.

Citat:
Fiul poate sa se schimbe in mai bine si mai mult adica sa fie ipostasul Sfintei Treimi
Fiul mereu a fost Ipostas divin, nu e nicio schimbare.

Citat:
cine oare raspandeste sminteli tembeologice infailibile, io sau dumneata, drgul meu Rappy?
Tu, spui numai prostii.

Citat:
Ce anume, ca Dumnezeu are putere sa-l faca pe om asemenea Sa? Pai asta am spus si asta nu e deloc grav, hulitor sau eretic
Nu, pe langa prima prostie pe care ai zis-o (ca Duhul Sfant o sa purceada de la Fiu), ai mai spus si ineptia ca Duhul Sfant o sa purceada de la om. Purcederea e o proprietate a Ipostasurilor divine, Ipostasuri de aceeasi fiinta divina. Nu poate sa purceada Duhul Sfant care este de fiinta divina dintr-un om care este de fiinta umana. Ce spui tu e foarte rau, si faptul ca insisti pe aceste prostii doar inrautateste situatia.

Citat:
care abea asteapta sa sara la beregata si la contre pe infailibilitati judecandu-te mai rau ca inchizitia
Hai scuteste-ma cu atitudinea ta de plangacios. Vii in thread si spui o sumedenie de erezii si porcarii, hulesti Duhul Sfant spunand ca o sa purceada de la om, si apoi incepi sa plangi cand te corecteaza cineva.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote