View Single Post
  #149  
Vechi 13.05.2010, 20:44:27
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit o noua minune a sfantului

Buna, vreau sa va zic ca sunt noua pe acest site, dar m-am gandit sa va spun cum a inceput Sf. Mectarie sa-mi schimbe viata.
Spre rusinea mea am aflat de acest minunat sfant abia acum o saptamana.
Cum am aflat de el?
O sa incep prin a spune ca de cand ma stiu nu am fost o fire foarte norocoasa, as putea spune ca m-am nascut chiar foarte ghinionista, mai ales in dragoste acolo unde viata mea este un adevarat dezastru.
Tot timpul am sperat ca o sa rasara soarele si pe strada mea intr-una din zile, dar se pare ca acesta era foarte departe de mine, si inca mai este( numai ca de cand l-am descoperit pe Sf. Nectarie simt ca ma apropii de el).
Ca sa nu va plictisesc cu dezamagirile mele, o sa va spun doar atat ca acum vreo 6 luni am cunoscut pe cineva cetatean american cu care am vorbit in fiecare zi pe net sau la telefon.
Mi-a spus sa ma duc la el, dar eu auzisem ca visa de sua se obtine extraordinar de greu(lucru foarte adevarat de altfel).
In cele din urma am hotarat sa aplic la viza pentru ca a reusit sa ma convinga cu planurile, cu gandurile cu felul lui de a fii.
Desi nu ne-am vazut decat o singura data fata in fata, simt ca il cunosc de cand lumea si am convingerea ca el este cel pe care l-am asteptat toata viata( si cam astept de vreo 30 de ani de altfel).
Bineinteles ca asa cum v-am spus de la inceput n-am fost niciodata norocoasa, asfel incat atunci cand am fost la interviul pentru viza toti cei din fata mea au luat, mai putin eu, fara prea multe explicatii din partea ofiterului consular, doar un "we are sorry" foarte sec si atat.
Va dati seama ce dezamagita am fost cand am vazut asta, sa nu mai spun despre el.
Chiar m-a incurajat sa mai aplic inca o data si sa corectez ceea ce nu a fost bine.
Insa, dupa aceea lucrurile s-au schimbat radical in relatia noastra, nu imi mai raspundea la mail, la telefon , absolut nimic.
In cele din urma am reusit sa vorbesc cu el, dar numai dupa ce l-am sunat cu numar ascuns, iar el mi-a spus sec ca a fost ocupat si atat (asta in conditiile in care inainte imi zicea unde se duce, cu cine se duce, si toate cele).
Atunci m-am enervat si i-am zis ca n-o sa-l mai caut niciodata.
Dupa acest episod am fost foarte trista si foarte abatuta, chiar ma rugam la D-zeu sa mor pentru ca n-am de ce sa mai traiesc, pentru ca mie nu mi s-a dat niciodata o a doua sansa .Spre seara dupa o adevarata criza de nervi pe care am avut-o am intrat pe internet sa vad daca dau de vreun sfat al vreunei persoane care a fost in situatia mea.
Acolo am vazut de un sfat al unei doamne care spunea de minunile savarsite de Sf. Nectarie, iar dupa ce am citit toate minunile care le-a infaptuit cu persoanele care i-au cerut ajutorul, m-am decis sa ma duc a doua zi dupa serviciu la manastirea Radu Voda din Bucuresti.
Eu mai fusesem acolo, dar sincera sa fiu nu stiam de minunile care le face Sf. Nectarie.
De cum am intrat in biserica am simtit o liniste sufleteasca, pe care am mai simtit-o si la Sf. Ciprian de altfel, dar parca era mai puternica de data asta.
Citisem de Acatistul Sf. Nectarie care trebuie citit 40 de zile la rand si m-am dus sa-l iau imediat.
Dupa ce m-am rugat la Sfintele moaste sa mi se acorde o noua sansa in relatia noastra, am ajuns acasa si am inceput sa citesc Acatistul.
Pe la jumatatea lui, vreau sa va spun ca am primit mesaj de la prietenul meu, in conditiile in care nu mai vorbise cu mine o saptamana fara nici o explicatie.
Atunci mi-am dat seama cu adevarat ca acesta chiar este facator de minuni.
Nu credeam ca o sa mi se asculte ruga atat de repede insa, si pot sa spun ca am fost foarte fericita cand am vazut una ca asta.
Este adevarat ca relatia noastra nu este inca ceea ce a fost, dar ma bucur ca cel putin vorbeste cu mine.
Din aceasta cauza am hotarat sa mai aplic inca o data pentru viza si sper ca minunile Sf. Nectarie sa nu se fi terminat pentru mine.
Sper ca Sf. Nectarie ma va ajuta sa pot ajunge acolo la el si totul o sa fie bine, mai ales ca am citit ca o parte din moastele lui sunt si in SUA.
Oricum chiar daca nu ar fi, asta nu m-ar impiedica sa ma rog in fiecare zi la el, pentru ca i-am promis sfantului ca voi face asta in fiecare zi de acum incolo, si intentionez sa ma tin de cuvant.
Doamne ajuta!
Reply With Quote