View Single Post
  #65  
Vechi 23.01.2012, 09:55:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Daca nu s-a pocait de ideile ecumeniste da. Si nu mai inflamati discutiile cu aceeasi poveste. Vi s-a mai raspuns. Dpdv al Bisericii orice om indiferent cat de mult posteste si se roaga, indiferent de inaltimea trairilor si a "promovarii" celorlalte invataturi, daca o invatatura il sminteste nu este in comuniune cu Biserica, cu Hristos si este eretic. "Iar dacă ochiul tău cel drept îți devine piatră de poticnire, scoate-l și aruncă-l de la tine, că mai bine îți este să piară unul din mădularele tale, iar nu tot trupul să-ți fie aruncat în gheenă."

Aveti grija si nu va folositi de asta ca sa spuneti ulterior ca eu as fi spus ca parintele a fost eretic. Pentru ca nu am spus. Si dvs nu stiti daca parintele nu s-a pocait si indreptat din acesta greseala.
Lucian, nu intra in joc. E o defaimare la adresa parintelui. La manastirea Diveevo, in Rusioa Pravoslavnica, manastirea parintelui Serafim de Sarov se afla o scrisoare, trimisa de o doamna catolica convertita la ortodoxie. Acolo gasesti motivul ptr care Francisc de Asisii a fost pictat intre sfintii ortodocsi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote