View Single Post
  #23  
Vechi 05.06.2012, 22:24:28
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pai atunci cauta raspunsul in tine, in comportamentul tau fata de ele. Prima chestie observabila de la distanta este ca pt o cearta este nevoie de 2 ! E nevoie de 2 nemultumiti si de 2 care intretin/contribuie la conflict. Deci si tu contribui la despartire in felul tau, iar daca este sa fi sincer cu tine ar trebui sa analizezi foarte clar care iti sint tie sentimentele si dorintele premergatoare ceartei, cum te porti tu cu fetele de au ca reactie sa se razgandeasca (ce vad ele rau/neplacut la comportamentul tau fata de ele) si ce iti doresti de fapt? Daca vrei ca ele sa ramana, atunci trebuie sa recunosti, sa iti asumi partea ta de responsabilitate si contributie la comportamentul lor (faptul ca prin felul in care tu te-ai purtat ai generat reactia lor) si apoi sa schimbi comportamentul tau astfel incat sa obtii efectul pe care il doresti de la ele ca raspuns.
Doar asa, cu atitudinea "placeti-ma oricum m-as purta cu voi" (iar eventual tot tu sa te frustrezi si sa te porti urat cu ele daca nu obtii ceea ce-ti doresti), n-o sa functioneze treaba niciodata.

"Ceva-ul" ala care nu te lasa sa te apropii de nici o fata esti chiar tu! Pentru ca responsabilitatea asupra deciziilor si comportamentului tau o porti in totalitate!
Spui ca exact atunci cand tu te "hotarasti" sa mergi mai departe, atunci se intimpla ca apare ea si revii la ea? Pai inseamna ca nu te-ai hotarat de fapt niciodata sa mergi mai departe! Ca daca ai fi fost hotarat, nu ai fi bagat-o in seama si ai fi mers mai departe. Deci te minti pe tine.
Dar ii minti si pe altii totodata. Daca incepi sa fii cu alta si cand apare cea pe care o iubesti, le lasi pe toate celelalte balta ca sa fi cu aceea, oare cum ti se pare drept sa primesti tu inapoi de la Dumnezeu dupa faptele tale? Nu ti se pare drept ca daca tu lasi pe alta balta asa de usor, sa ingaduie Dumnezeu ca si tu sa fi lasat balta de o fata cu aceeasi usurinta, pina cand incepi sa vezi cam cum te porti de egoist si sa iti asumi responsabilitatea actiunilor tale? Ti se pare drept ca Dumnezeu sa ingaduie sa simti pe pielea ta cum se simte ce le faci tu altora?
eu nu ma cert cu fetele..... daca vad ca o fata se indragosteste de mine, renunt imediat pentru ca nu cred ca e corect ca ea sa ma iubeasca si eu sa iubesc pe alta.... nu vreau sa sufere din cauza mea....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote