View Single Post
  #25  
Vechi 12.06.2012, 03:12:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Eu cred ca e bine sa te rogi in legatura cu orice problema - pentru ca Dumnezeu vrea sa vada ca tu ai incredere in El si in dragostea Lui.
Eu insa, m-as ruga asa: Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa cunosc ce e dragostea si ca ai facut astfel incat sa o intalnesc pe ... . Te rog ca, daca este dupa voia Ta, sa faci tu in asa fel incat iubirea noastra sa se implineasca intr-o casnicie dupa normele crestine. Daca insa este voia Ta ca iubirea noastra sa nu aiba aceasta finalitate, te rog sa ma dezlegi tu de neputinta mea de a o uita pe ... . Fie Doamne ca, dupa voia Ta, sa intalnesc in viitor acea femeie care imi este cea mai potrivita. Amin.
Deasemenea, Te mai rog Doamne pentru ... ca, indiferent de viitorul relatiei noastre, sa ii trimiti Duhul Tau Sfant sa o calauzeasca, sa ii deschida mintea pentru a pricepe ca fumatul este daunator, sa-i puna in inima dorinta de a renunta la tigari si sa o ajute sa isi infranga acest viciul. Amin
Slava Tatalui si Fiului si Duhului Sfant!

(In loc de ... trebuie sa pui numele fetei respective )
O rugaciune atat de frumoasa si o pozitie corecta fata de problema expusa de fratele nostru. Daca te vei ruga, Dumnezeu iti va trimite un semn, ori sentimentele tale se vor schimba, ori fata isi va schimba atitudinea, ori daca iti este de folos, te vei vindeca de aceasta dragoste dupa un timp. Toti am trecut printr-o experienta de genul asta, sa nu te surprinda, suferinta poate sa dureze si ani.

Toate acestea vor contribui la maturizarea si intarirea ta, vei deveni mai puternic. Vorbeste si cu duhovnicul si pune pret pe sfatul lui, roaga-te ca Dumnezeu sa-i dea cuvant potrivit pentru tine. O prietena de-a mea a fost sfatuita de duhovnic sa renunte la o relatie, parintele care le era duhovnic a vazut ceva in neregula, dar ea s-a incapatanat si apoi a trait un adevarat iad.
Reply With Quote