View Single Post
  #10  
Vechi 27.02.2017, 11:21:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E rau sau e bine ? Nu stiu. Ceea ce stiu e ca este un dat. Si, daca menirea Bisericii este salvarea sufletelor, ea trebuie sa se adapteze: nu la (ne)credinta lumii de azi, nici la (i)moralitatea lumii de azi, dar la ritmul lumii de azi.
Felul în care percepem trecerea timpului ține de intensitatea cu care participăm la ceea ce se petrece în intervalul de timp la care ne referim, în cazul de față slujbele Bisericii, în mod special Liturghia.
Dacă suntem doar spectatori și participăm (a se citi asistăm) dintr-o dorință de a ne conforma unei porunci pe care nu o asumăm și lăuntric, tot mai puțin vom răbda.

Când slujea părintele Galeriu, liturghia era mai lungă, ajungea cam la 4 ore, având în vedere că și predicile durau aprox. o oră. Părintele nu era niciodată grăbit, rostirile sale din timpul slujbelor le simțeai venind dintr-o profundă trăire, pe care o transmitea și participanților. Toată biserica devenea rugătoare împreună cu sfinția sa, întrucât el o făcea din tot sufletul.

Era un mare rugător, cum spunea și N. Steinhardt, și consider că în sensul ăsta ar putea fi necesară o reformă a liturghiei. Și nu doar preoții trebuie să fie rugători, ci și cei ce cântă (să o facă rugându-se); și, bineînțeles, și noi, ceilalți participanți.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote