View Single Post
  #69  
Vechi 25.09.2008, 11:19:09
deedeez3 deedeez3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

Salutare tuturor iarasi! da, va inteleg parerile, nu pot spune ca nu aveti dreptate. Dar de ce numai daca el se converteste la ortodoxism inseamna ca o iubeste? daca ea nu vrea sa devina musulmana, se poate interpreta si ca ea nu il iubeste pe el. nu ma intelegeti gresit, dar in europa noastra moderna se spune ca suntem egali in drepturi, asa ca interpretarea convertirii religiei poate fi din ambele sensuri. in plus, nu e obligatorie convertirea niciunuia dintre cei 2, aceasta e necesara numai in cazul cununiei religioase si daca nu ma insel, am auzit de nunti care au avut 2 tipuri de cununie religioasa, dupa ambele religii ale partenerilor. legat de tv si ceea ce vedem, nu cred ca televiziunea ne arata consecintele islamului. voi stiti ce se intampla in irak de fapt? de ce ii acuzati pe ei? nu contest nemernicia teroristilor, dar ganditi-va cati crestini americani au omorat in irak copii nevinovati si batrani. vi se pare corect? vi se pare normal sa stea cu mainile in san? eu am stat 4 luni in turcia vara asta. aveam aceeasi parere despre islamici, ca sunt ascunsi si periculosi. ei, da, unii chiar sunt, dar nu judecati dupa cateva exemple, nu generalizati, sunt tot oameni ca si noi si poate chiar mai profunzi. nu aveti idei preconcepute. si printre crestini exista atatia radicali, s-au format atatea secte care sunt de zeci de ori mai periculoase. ganditi-va in felul urmator: unul din parinti e alcoolic si are o reputatie proasta. asta inseamna ca trebuie ca voi sa fiti judecati in functie de faptele acestuia? sa fiti respinsi din cauza ca parintele are o reputatie proasta? sa nu vi se dea o sansa?si stiti ce a spus Isus: cine nu a pacatuit vreodata, sa dea primul cu piatra. asta inseamna sa nu judecam, ca nu avem dreptul.

la ei (turci) familia e pe primul plan, mamele joaca cel mai important rol in societatea lor. ce e drept, nu toate tarile musulmane sunt modernizate. pot spune ca acum ma raportez la turcia, tunisia, maroc-cele 2 din urma fiind si foste colonii franceze, ca atare sub influenta europeana.

nu va feriti de oameni, dati-le o sansa tuturor.