View Single Post
  #1603  
Vechi 20.03.2011, 19:36:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin,

Cand primii crestini faceau rugaciuni cu scopul de a-l vadi pe diavol si de a distruge (prin rugaciune) templele acestuia, nu era nevoie sa intre in templele paganilor, dimpotriva.
La fel, cand primii crestini exorcizau, nu-i exorcizau pe ai lor ci dimpotriva, cei demonizati erau paganii. Fachirii indieni, cei din religiile orientale si altele paranormale, sunt in continuare pagani. Aici insa nu vorbim de pagani ci de crestini (caci penticostalii sunt crestini), deci vorbim despre cei care cred in Iisus Hristos si care in numele Lui fac minuni. Tu nu vezi nici o diferenta?
Iar aici, in Occident, sunt si catolici care vorbesc in limbi, iar protestantii care au astfel de puteri nu sunt neaparat penticostali. Fenomenul imi pare mai raspandit in lumea catolico-protestanta de aici decat ce aud de la voi.

Imi arati si mie te rog, daca poti gasi cu usurinta, mesajul in care ai povestit despre rugaciunea inimii si cei doi penticostali? As dori si eu sa citesc mesajul.
Mersi!
Am scris aici pe scurt. Marturia detaliata am citit-o pe net cu ceva timp in urma, acum nu mai stiu unde era scrisa. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...816#post344816
In rest, vezi ca cineva a dat citatul cu "nu in numele Tau am scos demoni?" Nu are importanta numai credinta, ai luat ideile acestea de la protestanti. Daca citesti cartile crestine o sa observi ca si pe sfinti cauta vrajmasul sa-i insele. Chiar si pe Iisus a incercat. In Iisus credeau si sectele acelea periculoase, ca cei care s-au sinucis si altii.
Am citit ce ai scris, ca ai devenit credincioasa si apoi ai citit doar Biblia. Si eu am devenit credincios citind Biblia, dar apoi am citit si vietile sfintilor.