View Single Post
  #1607  
Vechi 23.03.2011, 19:58:26
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andre_bia3 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Dumnezeu nu poate fi, asta e clar... In primul rand ca sufera de mandrie toti dintre ei, ceea ce e considerat un pacat mare in fata lui Dumnezeu.
Eu raman la una din astea doua variante: diavol sau hipnoza.
Si totusi nu suporta Sfanta Cruce si icoanele... Ce treaba ar avea hipnoza cu asta?...
Din greseala am dat peste acest site...nu-mi vine sa cred cat de mult ne urati...si Dumnezeu a lasat clar scris in 1 Ioan 2:9,10 ; 1 Ioan 4:11;Romani 14:13...Oricum noi va iubim si ne rugam pt.voi ,nu sa va botezati la pocaiti (cum zic multi) ci sa ajungeti sa-L cunoasteti pe Dumnezeu,Cel care a dat pe singurul Sau Fiu sa moara pt.noi pe Calvar..care a luat pacatele si bolile noastre,care ne-a lasat un Mangaietor sa ne calauzeasca pana la sfarsitul lumii...
Si apropo cu inchinarea la icoane...lucru pe care Dumnezeu il uraste si spune in Galateni 5:19-20...inchinarea la IDOLI...inchinarea la ICOANE(eu nu gasesc niciunde in Biblie icoana cu chipul lui Dumnezeu,sf.X si Y ci dimpotriva,vorbeste despre fiara si icoana ei(Anticristul)...
Si crucea...cum sa o pup cand pt.mine inseamna suferinta Domnului Isus pe Calvar...si niciunde in Biblie nu apare Sfanta Cruce...dupa rastignire crucea nu mai este amintita ...de ce voi puneti asa mult pret pe ea???

Domnul sa va binecuvinteze pe toti si sa va umble de bucuria Lui si atunci cand vom merge Acasa sa ne intalnim cu toti!!!!
Draga Andre_bia,

La multi care scriu atat de inversunat impotriva penticostalilor nu-i vorba de ura, ci sunt invatati ca doar Ortodoxia detine Adevarul (adevarul neputand fi decat unul singur), iar cum Adevarul este Hristos, pai sunt invatati ca doar Ortodoxia il are pe Hristos, iar cei care nu sunt ortodocsi sunt inselati de diavolul, pentru ca altfel, daca ar fi in Adevar, ar fi si ei ortodocsi. Si ca atare sunt invatati sa se fereasca de cei care se afla in inselarea diavolului, de aici si sentimentul de ura pe care il percepi. Si cu cat cineva este mai indepartat de practica din biserica ortodoxa, cu atat mai mult va fi perceput ca inselat si deci, daca intra in curtea ortodoxa, este perceput ca un lup in piele de oaie care vine sa ii insele si pe altii si sa ii indeparteze de ortodoxie.
Desi sunt ortodoxa, nu impartasesc acest punct de vedere, si sunt destui care nu il impartasesc, insa acestia in general nu isi exprima punctul de vedere tocmai pentru ca nu au nici o problema cu ceilalti. Iar eu sper ca acestia sa fie majoritari.

Cat despre inchinarea la idoli si icoane care apare in Biblie, sensul este cu totul altul si anume credinta ca Dumnezeu nu este cel Ceresc ci este o reprezentare facuta de om, asa cum exista la pagani, tot felul de zeitati inexistente la care oamenii le faceau temple, altare si tot felul de reprezentari si se inchinau lor.
In Ortodoxie insa nici vorba de asa ceva, ortodocsii il au pe Dumnezeu Tatal, Fiul si Duhul Sfant, si acestei trinitati se inchina ei. Icoanele ortodoxe nu reprezinta imaginea unor zeitati la care oamenii sa se inchine in locul lui Dumnezeu ci dimpotriva, sunt reprezentari (poze daca vrei) de oameni care au trait pe pamant si au crezut in Dumnezeu si au dus o viata placuta lui Dumnezeu, iar inchinarea se face lui Dumnezeu, nu omului. Credinciosii se inchina lui Dumnezeu impreuna cu sfintii. Nu se inchina in numele sfintilor ci in cel al lui Dumnezeu (in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh).
In cazul antihristului insa, vor exista oameni idolatrii care, in loc sa se inchine lui Dumnezeu, adica lui Iisus, Tatalui si Duhului Sfant, se vor inchina dusmanului Lui, si anume satanei si icoanei acestuia, vor fi oameni care nu vor incerca sa duca o viata placuta lui Dumnezeu ci dimpotriva, vor dori sa faca exact ceea ce stiu ca place diavolului. De aceea icoanele la ortodocsi nu il reprezinta in nici un caz pe antihrist, ci ii reprezinta pe sfintii care sunt deja in Cer langa Iisus tocmai pentru ca au dus o viata placuta Lui. Sfintii se roaga neincetat pentru noi lui Dumnezeu (lui Iisus) iar in Apocalipsa scrie ca rugaciunile acestor sfinti se ridica la Dumnezeu ca o tamaie bine-mirositoare. Este adevarat insa ca formularea folosita astazi de unii ortodocsi duce in eroare pentru ca ei zic ca se inchina sfintilor si icoanelor lor, insa nu-i chiar asa pentru ca inchinarea o fac intotdeauna in numale Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh si nicidecum in numele vreunui sfant. Ei ii cinstesc pe sfinti ca pe niste oameni virtuosi si nicidecum ca pe niste Dumnezei in locul unicului Dumnezeu trinitar. Este doar un mod de a vorbi inadecvat insa gestul in sine este corect, si eu sunt convinsa ca Dumnezeu tine cont de ceea ce este in inima lor. Pacat insa ca sunt motiv de poticnire pentru altii care astfel refuza ortodoxia.

In ceea ce priveste crucea, este greu de explicat celui ce nu a experimentat efectele ei pe propria piele. Crucea in sine nu inseamna nimic, ci puterea crucii este de fapt Jertfa facuta de Iisus, prin care a invins Iadul. In momentul in care se evoca crucea, fie prin obiectul cruce, fie prin semnul crucii, se invoca de fapt puterea lui Iisus care l-a invins pe diavol, si aceasta cruce are putere doar in virtutea credintei celui care o poarta, pentru ca altfel, in sine, pentru un necredincios, nu are absolut nici o putere, este doar o bucata de lemn sau metal, sau doar un semn ca oricare altul. Iata de ce crucea nu este un idol, tocmai pentru ca reprezinta jertfa adevaratului Dumnezeu, reprezinta credinta in Dumnezeul adevarat si in jertfa Lui pentru noi.

Last edited by Adriana3; 23.03.2011 at 20:10:02.