View Single Post
  #7  
Vechi 28.06.2012, 23:06:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Ma intreb daca ingerii au voia lor. Am impresia ca puteau face doar voia lui Dumnezeu, adica ordine stricte. Daca Dumnezeu stia dinainte raspunsul lui Zaharia si L-a dezlegat pe Gavriil sa-l muteasca, apare iar intrebarea: stie Dumnezeu dinainte tot ce se va intampla? Exista destin? Sau Dumnezeu a vazut instantaneu raspunsul lui Zaharia si i-a dat tot instantaneu ordinul lui Gavriil?
Doamne ajută!
La prima întrebare vi s-a răspuns deja: Îngerii au ales să împlinească întru totul voia lui Dumnezeu, ei fiind înzestrați cu voință liberă.
La a doua întrebare, cea despre predestinare, ne răspunde, într-o singură frază, Sfântul Ioan Damaschinul: "Dumnezeu prevede, dar nu predetermină". Preștiința lui Dumnezeu nu presupune existența predestinării. Dumnezeu știe totul din veșnicie, omnisciența fiind unul dintre atributele Sale. Cu toate acestea, El nu predetermină acțiunile noastre, nu ne încalcă libertatea voinței. De ce? Simplu: pentru că ne iubește... iar dragostea adevărată presupune și respectarea libertății celui iubit. Tatăl și Creatorul nostru ne-a dăruit libertatea și ne-o respectă, chiar și atunci când noi alegem să ne îndepărtăm de El.
Sper că aceste câteva rânduri v-au fost de folos cât de cât. :)

O seară binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 28.06.2012 at 23:08:38.
Reply With Quote