View Single Post
  #147  
Vechi 09.12.2013, 19:21:49
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

[quote=Florin-Ionut;543141]Hop-așa cu laudele, nu ispiti pe fratele tău cu vorbe dintr-astea cauzatoare de mîndrie... Unde am scris eu că regimul vegan ne-a cauzat carențe? Nu ne-am făcut teste înainte, e posibil să fi avut deficiențe și acum 2-3 ani sau mai mult.

Ca sa nu ispitesc cu vorbele de lauda, as spune ca in mesajul meu era vorba si de alte pareri ale fratelui meu care mi se par mai bizare. Adica poate fratele meu se gandeste mai bine si se schimba si isi schimba parera si in alte privinte. Dar nu vreau sa ii fac tulburare fratelui meu tocmai acum, in post.



Citat:
Ți-ai făcut vreodată un test la o clinică serioasă care să-ți arate nivelul real de B12? Dacă da, care a fost rezultatul?
Mie personal, nu; dar la aceeasi clinica serioasa am facut multe dozari de B12, crede-ma si am tras concluzia ca:
- firma e serioasa, verificata si rasverificata a dat OK;
- oamenii care nu au un motiv major de deficit de B12 (in absorbtie) nu fac deficit; adica daca manaca normal au cat le trebuie;
- nu pretind ca stiu tot despre B12 sau ca nu sunt lucruri nedescoperite, dar functionand pe cunostintele actuale "clasice", iese bine pentru oameni!



Citat:
Asta dacă animalul respectiv a consumat vitamina în cantități suficient de mari ca să fie depozitate în ficat. Și dacă într-adevăr B12 nu se distruge prin procesare termică. Știu ce scrie pe internet, dar nu știu care e realitatea, pentru că un singur nene care poate nu întîmplător e profesor doctor în fitoterapie spune simplu că vitaminele sînt distruse prin fierbere, coacere șamd, cam 2/3 din proteine sînt distruse...
Sunt un numar de "n" nene si tanti de profesie medici, si nu de pe internet neaparat, care spun ca rezervorul animalelor de B12 e ficatul iar aceasta vitamina se conserva partial prin preparare termica. ca deci e OK sa mancam carne si mai ales ficat pentru B12- nu intru in polemici, din nou.





Citat:
Păi ne-a lăsat, doar știa ce cale va alege omulețul după. El îi zice să mănînce plante, semințe și fructe, omul mănîncă lapte, ouă, carne, El îi trimite mană, omul cere friptură... Nu confunda intenția Lui bună cu pofta burților și a gurilor păcătoase.
Omul manaca si peste; asta ca paranteza; si de fapt nu mancarea e problema, ci abordarea alimentatiei ca obsesie.



Citat:
Adică? La ei organismiul funcționează diferit?
Da, cred cu tarie ca au o fiziologie diferita de noi, suprafireasca.

Last edited by arwein; 09.12.2013 at 19:33:44.
Reply With Quote