View Single Post
  #424  
Vechi 13.03.2015, 03:55:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Oiță, nu știi și nu cunoști, cât de viclan lucrează vrăjmașul.
Ești prins în mrejele lui, prin minciunile, de înșiruiri de 0 și 1, știi la ce mă refer, la jocurile cu care te "delectezi" adesea. Toate jocurile sunt doar o lungă înșiruire de 0 și 1. Timp pierdut.

Același părinte care l-ai citat tu, cu trimitere la youtube, în următoarele două minute, are 2 erezii: purgatoriul și indirect, apocatastaza.

Aici e purgatoriul, erezie: https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=27m24s

E bine că cercetezi părinții, dar ia aminte, ce iasă din urma cercetării tale.

Antonia P., stai liniștită, nu te teme, la parohii, dar mai ales la mănăstiri, călugării sau maicile, citesc în taină, pe cei care sunt de pomenit, mai ales la slujbele de 40 de Sfinte Liturghii, la toate slujbele care se fac, mai ales dacă e obște mare, se adună în jurul stranei, la catisme, sau acatiste, și citesc pomelnice.

Dar tu nu știi lucrul ăsta, Antonia, pentru că nu prea mergi la mănăstiri. Și te mai miri apoi de ce îți merge rău. Și te smintești, ușor, de tot nimicul, tot pentru că tu ești de vină, că nu prea mergi la mănăstiri, acuzi și judeci.

Deci te rog, iartă-mă că trebuie să spun acestea, poate par dur și neiubitor, dar trebuiesc spuse, ai grijă în afirmații. Nu te sminti ușor. Iar atunci când te smintești, nu pleca cu sminteala afară din localitatea ta. Caută să o deslușești acolo, pe loc, întreabă un părinte:
"Părinte, uitați ce gând am primit, așa și așa, spuneți-mi, vă rog, despre ce-i vorba?"
Și vei primi răspuns de la Însuși Duhul Sfânt, prin gura păcătoasă a acelui părinte.
Dar în nici un caz, nu veni să smintești și pe alții, cu siguranță mai slabi ca tine, că numai osândă îți aduni.

Ai grijă de tine, surioară iubită.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.03.2015 at 03:58:17.
Reply With Quote