View Single Post
  #6  
Vechi 29.04.2011, 00:20:58
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Petrasescu_Lucian Vezi mesajul
Partea frumoasa a filozofiei e ca fiecare poate sa-si argumenteze parerea in felul lui :)
Cu alte cuvinte ai perfecta dreptate si tu !
Insa...revelatia nu este un concept pe care-l folosim un pic cam usor ?
Altfel spus revelatia este disponibila oricui ? Eu personal nu cred asta...

Mai mult de atat eu incercam un indemn la prudenta in gandire...sa nu zici nici da nici nu, ptr ca increderea oarba poate fi sinucigasa.
Da,uitasem din idealism de subiectivitatea ei:)Revelatia e disponibila oricui dar religia asta e ca o scoala in care trebuie sa te supui regulilor :mai intai,sa faci ceea ce ti se zice de catre profesor si toate temele iar abia mai apoi vei intelege.Crestinismul se bazeaza pe faptul ca ai istoria fara multe dovezi,niste relatari ale unor oameni,acum crede dar nu ca istorie ci crede indiferent de ce s-ar intampla,mai apoi trebuie subliniat ca a te lasa cumparat de dovezi nu e o optiune buna....... devreme ce revelatia o gasesti cel mai usor in propria ta existenta,aici este Dumnezeu cel mai prezent,doar incepi prin a crede adica a iubi iar mai apoi a intelege caci cum spuneam mai sus il poti cunoaste pe Dumnezeu prin iubire chiar daca nu prin intelect..As pune Credo ut intelligam inaintea lui instar omnium...
E nobil sa accepti ce ti se da,inversul acestui act ar instaura scandalul.Cand prin iubire deja crezi cu adevarat in eternitate ei bine atunci ideea e sa te tii de eternitatea ta si atunci poti observa cat de mare e increderea ,cat de nesemnificative sunt dovezile pe langa adevarata traire...
E foarte greu sa iti explic in ce ar consta revelatia,caci nu e asa?Nu se poate sa tastez mai autentic trairea mea decat insasi faptul ca traiesc

Last edited by O p e t h; 29.04.2011 at 00:24:54.
Reply With Quote