View Single Post
  #11  
Vechi 19.03.2007, 22:07:03
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Am citit prin liceu o carte... se chema `Thais`:D, parca sper sa nu gresesc... e posibil sa confund. Oricum, era acolo un calugar care avea podul plin de carnati si tot timpul urca acolo si adulmeca mirosul `afumaturilor`, insa se abtinea sa manance...se autopedpesea. La fel facea si cu instinctele sexuale -- chiar angajase o prostituata sa il provoace, insa se straduia sa reziste tentatiei lovindu-se in anumite zone cu un ciocanel pe care il tinea in buzunar. Bineteles, ca povestea este una ilara... Si mi se pare absurd sa se intample asa in realitate... Insa probabil ca multi oameni crediniosi nu se lasa influentati de acestea...
asta nu inseamna ca nu exista un pericol real pt. cei mai slabi, si din pacate, majoritari...
Maricica, rolul presei este in esenta unul ce tine de educarea publicului si nu de a vinde... eu stiu ce vrei sa zici (ex, `Libertatea` care e cel mai vandut tabloid din tara sau `The Sun` - cel mai vandut din lume), insa asta nu schimba cu nimic adevaratul rol pe care presa trebuie sa il indeplineasca... se poate scrie si serios si sa si vinzi in acelasi timp (vezi New York Times, Le Figaro etc). Semnalul de alarma este insa unul f. serios, pt. ca nu numai in presa, dar si in literatura exista tendinte asemanatoare - in randul bestseller-ilor vom intalni carti care slujesc o anumita ideologie a sexului... din pacate. Eu prefer sa nu vad in vitrine astfel de materiale, pt. ca `celui ce i se pare ca sta, sa ia aminte sa nu cada`...
Reply With Quote