View Single Post
  #13  
Vechi 20.03.2007, 12:25:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Mirean, te inseli in privinta rolului presei... binenteles, daca ar fi sa vb. teoretic, ne-am insira pe 3 pagini probabil... Presa creaza curente, fie ca iti place sau nu. Presa educa in ziua de astazi... Uita-te ce citesc tinerii in scoli (la liceu) si mai vorbim)... Presa creaza trenduri, tendinte, presa spune ce sa porti, presa spune la ce film sa te uiti, ce carte sa citesti etc... asta inseamna ca te EDUCA... binenteles ca daca nu vrei, nu cumperi etc... DAR NU DESPRE ASTA ERA VORBA IN TOPICUL ASTA, NU? Era vorba ca iti sare in ochi... fie ca vrei, fie ca nu vrei... ce se intampla apoi, dupa ce ti-a sati in ochi, e partea a doua si depinde de fiecare... Insa de la reclame pana la pozele lipite de geamurile chioscurilor... totul se face vazut (asta e si scopul)... Jung vorbea de `criptomnezie` - de ceea ce ramane in subconstinet si la un moment dat `refuleaza` in planul constient... La fel se intampla si cu acele imagini... chiar daca tu le ignori, sau doar ti-a alunecat privirea, ele raman acolo (in subconstinet). DESPRE ASTA ERA VORBA.... Revin, ce se intampla apoi e treaba fiecaruia, insa asta nu schimba cu nimic faptul ca suntem victime voluntare sau involuntare ale modului agresiv de promovare a presei... DESPRE ASTA ERA VORBA.
Iarta-ma , dar te contrazic....
Rolul presei este acela de a informa, ca unii citesc si isi fac educatie din asta e problema lor. Recomandat ar fi sa te duci la scoala ca sa capeti o educatie, dupa cei 7 ani de acasa. dar daca alegi sa faci educatie din reviste si ziare aste e problema ta. esti o "victima" a lor.
Da, este adevarat ca jurnalistii, prin natura meseriei lor sunt formatori de opinie. Dar nu uita, regimul politic in romania este democratia, iar nu teocratia.
Presa iti spune la ce sa te uiti sau ce sa citesti, dar asta e o recomandare. In loc de film poti merge la Biserica sau la rugaciune.
cat despre faptul ca raman in subconstient, nu te contrazic...dar dar ma intereseaza efectul acestor "imprimari" în subconstient.
"suntem victime voluntare sau involuntare ale modului agresiv de promovare a presei", spui tu - cred ca presa este singura institutie care poate spune liber ce vrea. Si astya este un mare castig. Ca nu spune ce iti place tie sau nu este in acord cu anumite principii...este normal sa fie asa.
Stii, mai agresiv mi se pare popa care a sunat de 4 ori la mine la usa (stau la bloc)pentru ca nu i-am putut raspunde (sincer, venisem de la lucru si facem un dus)- (venea cu icoana sau asa ceva)apoi cand i-am deschis si l-am poftit in casa a inceput sa urle ca el nu e obligat sa sune la toti surzii, ca are si altii la care sa mearga...
Asa ca a stropit din usa, a luat banul (asta e obiceiul, toti vecinii au dat) si aplecat bodoganind. Voiam sa il chem si la o sfestanie de cas noua...cred ca renunt...
Da, sa vezi ce amabili erau niste Martori ai lui Iehova intr-o zi... Am surprins cum o abureau pe sotia mea... Noroc ca suntem bine ancorati in ortodoxie (sper sa fie asa)..dar diferenta de stil este evidenta.
Scuze ca am dat dintr-una in alta, pe langa topic...
Reply With Quote