View Single Post
  #9  
Vechi 09.08.2021, 23:38:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sunt moșteniri din perioada comunistă cum spunea și Țiriac, cu sportivi născuți înainte 89 și antrenori așișderea, când pui în mișcare o mașină și nu frânezi mai merge puțin din inerție, după care inevitabil se oprește.
Nu prea se explica prin mostenire, din moment ce in 1992 si 1996 am luat 4 medalii de aur, care erau in media olimpiadelor din perioada comunista. In perioada comunista nu eram mare forta in sport, in medie luam 4 medalii de aur, la Monteal am luat 4 medalii de aur, dintre care Nadia a luat 3. Se da exemplu olimpiada din 1984, cand am luat 20 de medalii de aur, dar atunci a fost ceva special, nu au participat majoritatea tarilor comuniste, care luau cele mai multe medalii (URSS si RDG). Am avut cele mai multe medalii in 1988, cand am luat 7 medalii de aur, dintre care 3 la gimnastica.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
SUA are cel mai mare PIB de pe planetă și general și per capita și e pe 1, are și audiență de milioane la unele sporturi, înot, baschet, deci și din privat drepturi tv intră bani în mașinăria sportivă nu doar din fondurile Federale și ale fiecărui stat.
Ungaria e la nivelul nostru, asa ca are jumatate din PIB-ul nostru. Tarile bogate din vest au luat 10 medalii de aur (Franta, Germania, italia, Olanda), Ungaria 6. Desi e o scadere, tinand cont ca la ultimele 2 olimpiade au luat cate 8 medalii de aur. Ei luau si in perioada comunista cate 10 medalii de aur, cand noi luat cate 4.
Reply With Quote