View Single Post
  #52  
Vechi 29.08.2011, 21:26:08
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Mai, eu n-am putut sa tzin post negru azi. Am tinut pana la 18 si ceva, dupa aia m-a luat cu ameteala si lesin si am mancat. Nu de dulce, de post, dar trebuia sa nu mananac deloc...

Credeti ca-i asa grav?

colac peste pupaza n-am printat nici acatistul Sfantului Ioan Botezatorul, ca mi s-a terminat cartusul exact azi. Inafara de rugaciune aceea scurta catre Sf.Ioan Botezatorul din rugaciunile de seara de pe la sfarsit nici nu am alta rugaciune pt acest sfant...o sa ascult acatistul pe youtube, dar nu-i acelasi lucru...

toate mi-au iesit aiurea azi.
Nu te întrista. Fiecare ține cât poate... Faci rugăciune înaintea Maicii Domnului, de fiecare dată când încerci să faci un lucru, și Ea va avea grijă ca fapta ta să fie plăcută de Dumnezeu. Părintele Arsenie Papacioc mai spunea că Dumnezeu nu are nevoie de nevoințele noastre, ci de inima noastră, așa că nu te întrista când nu iese așa cum ți-ai propus. Important e să dăruiești ceva... iubire, ajutor, respect...orice...să nu ai inima împietrită, căci atunci degeaba ai ținut post negru toată ziua. Dacă nu te poți abține, din felurite motive, de la alimente, atunci încearcă să te înfrânezi de orice lucru care nu te apropie de Dumnezeu..
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote