View Single Post
  #251  
Vechi 16.07.2009, 08:48:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Da, pai fanatismul, fariseismul si extremismul, fac din pacate tot mai multe victime.

Exista un banc printre ortodocsii americani, o sa incerc sa il traduc bine:

Un om, intra in compartimentul unui tren, se aseaza langa un alt om.
Dupa un timp sesizeaza ca vecinul sau poarta la gat o cruce ortodoxa.
Il intreaba apoi:
-Domnule, observ ca purtati o cruce ortodoxa. Sunteti cumva ortodox?
-Da, sunt, raspunde pasagerul.
- Ooo, si eu. Esti Grec ortodox sau Ortodox Rus?
-Sunt un rus ortodox
- Aleluia! Si eu
- Tii calendarul este rusesc pe stil nou sau rusesc pe stil vechi?
- Tin calendarul rusesc pe stil vechi.
- Aleluia! Si eu! Esti pe stil vechi, rus ortodox, anti ecumenist, sau esti pe stil vechi, pro-ecumenist, rus ortodox?
-Sunt pe stil vechi, anti-ecumenist.
-Oooo! Bine, si eu sunt! Esti pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox? sau esti esti pe stil vechi, anti-ecumenist, Vechi-ritualist, rus ortodox
-Sunt pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox
- Bun, Slava Domnului, si eu sunt!!! Esti pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox, utilizator al icoanei Trinitare reprezentand trei ingeri identici? Sau esti esti pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox, utilizator al icoanei Trinitare cu Dumnezeu Tatal reprezentat ca batran?
-Sunt pe stil vechi, anti-ecumenist, nou-ritualist, rus ortodox, utilizator al icoanei Trinitare cu Dumnezeu Tatal reprezentat ca batran!
-AHAAAA !!! Eretic blestemat ce esti!!! Fie sa arzi in focul iadului pentru totdeauna!!! - si ii face un branci afara din compartiment.
bun bancul, dar ambele variante sunt valabile ale icoanei Trinitare,

shi problema este ca trebuie sa uram eresul shi pacatul shi patima dulcetzii necredintzei, minciunii shi deznadejdii care acuza dublu ca un agent dublu, dar pe pacatos, pe omul pacatos, pe aproapele nostru trebuie sa-l iubim indiferent de gravitatea pacatului sau... dar "nu te uita creshtine la omul rau shi necredincios ca acela este o boala grea" (CLD) deci trebuie sa avem grija ca pe unul ca acesta daca il indreptam cu Duhul Blandetzii sa facem in asha fel incat sa nu cadem noi in greshala sau in pacat sau in patima.......

deci pacatul shi nu pacatosul trebuie zvarlit din tren, neghina din inima ta.
Reply With Quote