Subiect: Oastea Domnului
View Single Post
  #9  
Vechi 29.11.2010, 23:01:04
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Eu m-am nascut si am crescut inbtr-o familie de ostasi (ostasi adevarati, ortodocsi cu duhovnic, postitori samd). E adevarat ca fiecare padure are uscaturile ei si (ca de altfel in intreaga BO) exista anumite curente cel putin ciudate care circula pe ici pe colo, cate unul care se simte mai sef, altul care vrea sa isi faca propria dogmatica etc insa OD, asa cum a fost creata nu e nimic mai mult sau mai putin decat o chemare catre o traire cu adevarat ortodoxa.

OD a luat fiinta intr-o noapte de Anul Nou in care pr Iosif a hotarat sa faca ceva concret pt enoriasii sai. Un grup de betivi care injurau trecand pe sub geamul casei in care el locuia i-au trezit aceasta dorinta. Recomand cartea "Istoria unei jertfe" de Train Dorz, acolo se pot vedea exact toate incercarile prin care a trecut parintele in incercarea lui de a trezi tot poporul la o viata cu adevarat ortodoxa.
Adunarile din fiecare duminica si sarbatoare dupa amiaza au luat locul diferitelor hore si sezatori in care se practicau diferite obiceiuri lumesti (dansuri, glume, bautura, etc). Tin sa subliniez ca (asa cum este scris si in "Dreptarul invataturii sanatoase") o adunare a Oastei nu ar trebui niciodata, sub nici un motiv sa se suprapuna cu Sfanta Liturghie.

Traian Dorz... Personal il consider un mare poet, un talent adevarat care a suferit ani grei de inchisoare pt credinta marturisita. Un om care a trait cu adevarat iubirea fata de Hristos, atat am dedus eu din toate scrierile sale pe care am reusit sa le citesc.

Cam atat, pe scurt... Oastea Domnului nu e o grupare exclusivista, o "bisericuta" formata in interiorul sau pe langa Biserica Ortodoxa ci e o grupare de oameni care vor cu adevarat sa traiasca in spiritul ortodox (cel putin asa o inteleg eu acum) si oricine e binevenit.
Reply With Quote