View Single Post
  #60  
Vechi 30.10.2011, 17:37:36
Ronaldo Ronaldo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2011
Mesaje: 1
Implicit Note mari la examen deschizandu-mi noi porti spre rugaciune

Indraznesc si eu cu ajutorul lui Dumnezeu sa dezvalui cateva dintre fabuloasele minuni ale Sfantului
Nectarie.

Ma consider o persoana prietenoasa,amabila si in special distrata.Asadar,desi in clasa a 8-a , nu renuntam la

distractie pentru invatat sau mai ales rugaciune.Pentru profilul meu era necesar un examen la engleza fara de
care nu puteam intra la clasa dorita.Trebuie sa recunosc faptul ca la capitolul engleza sunt destul de slab ,pentru
examenul acesta nestiind absolut nimic.Dar toate aceste lucruri au fost salvate de mama mea,care ,cu doua zile
inainte a primit cartea Sfantului Ierarh Nectarie,care mi-a atras atentia citind-o astfel din ce in ce mai mult
si facand seara de seara acatistul.Nu ma tenta ideea citirii acatistului deoarece constientizam ca oricum nu
stiu nimic la engleza si voi lua o nota foarte mica ( sub 5) .Dar,in dimineata examenului eram mai agitat,insa, parca
indemnat de la spate de un inger m-am apucat sa citesc cu evlavie acatistul sperand ca imi va fi de folos .Nu
pot intelege nici acum ce s-a intamplat,insa cu luminarea Sa Dumnezeiasca am reusit sa iau o nota la care nu
aveam cum sa sper si anume nota 9 ,una dintre cele mai mari din clasa,spre mirarea a multor colegi!

Cu toate astea,minunile nu s-au oprit aici,ba dimpotriva,mi-au dat curaj,influentandu-ma astfel sa citesc zi
de zi alaturi de mama ,simtind parca din ce in ce mai mult ajutorul Sau.Se apropiau foarte repede
examenele la romana si matematica si eram din ce in ce mai stresat,desi,spre deosebire de engleza,aici ma
descurc catusi de putin.

Primul mare test a fost la romana unde ,desi sigur pe mine,tremuram in fata profesorilor si al subiectelor
acordate.Eram tensionat si doar gandul catre Sfantul Nectarie ma ajuta sa imi revin,facand astfel totul foarte
bine.Eram extrem de multumit de minunile Sale slavindu-L din ce in ce mai mult.Dupa doua zile vine examenul la
mate,eram la fel de increzator, dar, dupa , ... un val de dezamagire profunda ma inconjura...Tristetea ma acapara din
ce in ce mai tare stiind ca nu am facut chiar totul.Desi dezamagit nu am incetat sa continui a ma ruga ,spunandu-I
Sfantului Nectarie sa le lumineze mintile profesorilor corectori.Vine si mult-asteptata zi a rezultatelor.Ma
gandeam la un 9 la romana si un 8 cel muult la mate...dar...SURPRIZA !!! Minunile s-au aratat sub chipul unor
note fabuloase la care nu indrazneam sa visez vreodata.Am obtinut 9,90 la romana si 9,45 la mate ! ,putand
astfel intra la orice liceu pe care mi-l doream.De aceea ii sunt si ii voi fi recunoscator Marelui Sfant Facator
de minuni,neincetand dupa acest episod sa ii aduc lauda citindu-i acatistul si pomenindu-l mereu.

Si parca nu era de-ajuns,pe langa extraordinarele minuni ,mama mea,fumatoare,s-a lasat de acest viciu
inutil ,ajungand astfel,dupa o luna , sa uite atat tigarile cat si cafeaua din ce in ce mai mult.

De asemenea,trebuie sa precizez ca am avut si prilejul de a-I atinge Sfintele Moaste ,care se afla
la Biserica Izvoare din Bacau,orasul natal, rugandu-ma si acolo evlavios si lasand cateva acatiste si altor oameni in nevoie.

Asadar,dragi cititori,luati aminte si rugati-va din ce in ce mai mult pentru ca oricand acest Mare Sfant
Nectarie va poate salva din necazuri,boli sau alte probleme ale vietii,de care nu puteti trece fara ajutorul Lui
Dumnezeu si Marilor Sfinti Facatori de minuni.Doamne ajuta !


(Teodor F.)
Reply With Quote