View Single Post
  #5  
Vechi 15.09.2014, 23:40:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ateismul este (...) limitarea doar la lucruri logice , dar incapabile de a oferi sensuri si trairi . Logica insasi devine un zeu ,
Cum logica, domnule ? Ateismul e nebunie. Scris este: "Nu exista Dumnezeu" cugeta nebunul". Daca eu v-as spune dv ca apartamentul in care locuiti s-a construit singur, asa-i ca m-ati suspecta ca sunt nebun ? Sau ca imi bat joc de dv ? Numai ca fac zeu din logica nu as putea fi suspectat. Dar, daca v-as spune ca toate apartamentele din lume s-au facut singure ? Si inca mult mai mult, toate orasele, campiile, muntii si marile s-au facut singure ? Dar daca am adauga planetei toate stelele si toate planetele din mii si mii de sisteme solare si as spune ca toate s-au facut singure, nu-i asa ca, cu atat mai mult, as fi suspectat de febra a mintii si delir organizat ? Ei bine, este exact ceea ce sustine ateismul. Logica in ateism ? Logica e in scolastica, domnule. Ati citit ceva de Albert cel Mare, ceva de Toma din Aquino ? Acolo, da! Sa vedeti ce poate face logica! Sa vedeti diferenta dintre minti puternice, organizate, care cerceteaza din aproape in aproape si folosesc rationamente de neinlaturat si emanatiile bezmetice si teoriile de doua parale ale ateilor!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote